Dünyanın En Güvenli Şifresi Şifre Olmaktan Çıktı

Konu, '24 Saat' kısmında Naciye tarafından paylaşıldı.

1. N

Naciye Yeni Üye

Dünyanın En Güvenli Şifresi Deşifre Oldu

Dünyanın En Güvenli Şifresi Bulundu

bir sisteme üyelik yaptığınızda, kredi kartı aldığınızda, mailinizi açtığınızda yada bilgisyarınızı açarken sürekli şifre girmek zorunda kalırsınız. Peki hiç düşündünüz mü dünyanın en güvenli şifresi ne diye?

Dünyanın en güvenili 4 haneli ATM şifresinin '8068' olarak açıklandı. Data Genetics şirketinin raporuna göre bu sayıların aynı sırada yer alması ihtimali yüz binde bir.

Yılda 3,4 milyon şifrenin çalındığını belirten şirket araştırmacıları, çoğunlukla web siteleri için kullanılan bu şifrelerin ATM'ler için de iyi bir örnek olabileceğini ifade etti. Sıradan bir hırsızın bir ATM şifresini çözebilme şansı 10 binde bir iken deneme sayısıyla doğru orantılı olarak bu şansın arttığı görülüyor. NBC News'in haberine göre ise bu durumda bütün hesapların yüzde 10'undan fazlası, sadece bir tahminle hack'lenebilir.

The Huffington Post'un haberine göre bankaların yaptığı tüm uyarılara rağmen hâlâ '1234', '1111', ve '0000' en çok kullanılan şifre kombinasyonları arasında yer alıyor. En popüler şifrelerin ise genellikle '19' sayısı ile başladığı kaydedildi. Araştırmacılar doğum tarihini şifre olarak kullananların şifrelerinin de aynı sıklıkla çalındığını hatırlattı.

2. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

0000 yada 1111 gibi şifre neden kullanırlar anlamış değilimn 4 farklı rakamı aklında tutamıyorlarmıdır acaba ?

3. a

alev Yeni Üye

Şifre deşifremi oldu yani:)

4. glorious

glorious Yeni Üye

Geçenlerde bir yazıda okudum,bilgisayar uzman diyordu hiç bir şifre güvenli değildir ve kırılamıyacak şifre yoktur diye,sadece kırması biraz daha uzun sürer diyordu.En güvenli şifrenin tek kullanımlık şifreler olduğunu söylüyorlar,hani bu banka havalelerinde bazı bankalar size ufak bir alet veriyor mesela,onda havale yapmadan önce bir şifre oluşturuyorsunuz ve ikinci sefer aynı rakamı kullanamıyorsunuz,yani tan numarası gibi birşey.Ama işte kredi kartı olsun ya da diğer online işlemlerde ne yazık ki hep şifreleri girmek zorunda kalıyoruz,aynı haberde söylendiği gibi de insanlar unutmamak için basit rakamlar giriyorlar,sonra da tabi kartı çaldırdıklarında şifrenin kırılması kolaylaşıyor.Açıkçası ben kredi kartını kullanmayı bırakalı epey oldu,hem kart masrafı ödemeyi sevmediğim için hem de beni daha fazla harcamaya ittiğinden kredi kartına güle güle dedim,bu aralar paysafecard kullanıyorum,internette kullanılan ön ödemeli bir kart.Hem ne kadar harcayacağımı biliyorum hem de güvenli.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş