Dukha Türkleri, Dukhalar Kimdir

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında Mahmut Hoca tarafından paylaşıldı.

1. M

Mahmut Hoca Yeni Üye

Dukhalar Kimlerdir?
    Öz Türk Olan Dukhaların Özellikleri Nelerdir

Moğolistan'a Tuva'dan gelen, avlarını paylaşan, ormanlardan yemiş toplayan, doğayla uyumlu ortaklaşmacıbir toplum olan Dukhalar, Sayan Dağları'nda yaşayan ve nesli hızla tükenen rengeyikleriyle birlikte göçebe olarak yaşıyor.

Ren geyiklerinin sütü ve peyniriyle, topladıkları yaban yemişleriyle beslenen bu topluluğun Türk dilini konuşması dikkat çekiyor. Şaman inançlarını sürdüren Dukhalar, doğa ile çok özel ilişkiler içindeler. Kirlenmesin diye nehirlerde ellerini bile yıkamıyorlar.

2. Murat

Murat Yönetici

Bizlerle ne alakaları var Allah aşkına, hangi örfleri, Dinleri, yaşayış biçimleri bize benziyor, yada biz onlara benziyoruz.

3. a

asiye Yeni Üye

Dukhalar kısaca Moğolistanda yaşar diyebiliriz o halde

4. E

Elif Dilara Yeni Üye

bence çin ve japonlara daha çok benziyorlar

5. M

Misafir Misafir

bulundukları coğrafya itibariyle fiziksel özellikleri öyle, sırf bizim gibi avrupai görünmüyorlar diye yada alıştığınız şekilde Türke benzemiyorlar diye Türk değil diyemeyiz eğer biraz tarih bilinciniz olsaydı böyle konuşmazdınız orta asyadan göçen biziz yani biz onlara nazaran daha az Türküz yanlış anlaşılmasın gelenek ve görenek, kültür itibariyle demek istiyorum değişime uğrayan biziz onlar saf bir şekilde yaşıyorlar binlerce yıldır süre geldiği gibi biraz daha eğitim diyorum

1 kişi bunu beğendi.
  6. E

Elif Dilara Yeni Üye

Geyiklere biniyorlarmış ben sadece poz verdiklerini düşünüyordum

7. M

Misafir Misafir

kesinlikle katılıyorum değişime uğrayan taraf biziz, öz Türkçeyi ve öz Türk adetlerini ,geleneklerini ve göreneklerini değiştirenler biziz.şu an ki durumumuza bakarak inkarda bulunamayız. Türkler konar göçer bir hayat yaşar, doğayla uyum içindedir, gök tanrıya inanırlar vs. Anadolu'da da fiziksel olarak onlara benzeyen bir çok kişiyi yok sayamayız, sırf daha modern bi görünüme sahipler diye aradaki benzerliği inkar edemeyiz. Ayrıca Anadolu'nun pek çok yerinde ta Orta Asya'dan getirilen pek çok gelenek hala yaşamakta yeter ki görmesini bilelim.

1 kişi bunu beğendi.
  8. Z

Ziyaretci Misafir

Biz kendimize türk diyoruz aslında bizler arap emperyalizmi sonucunda asimile olmuş yarı arap yarı türküz.Nereye baksak arap gelenek göreneklerini görüyoruz.İnandığımız tanrımızı bile araplar yaratmış.İşte tertemiz dışardan etkilenmeden kendi benliğini korumaya çalışan bir topluluk yani biz türklerin kendimizi tanımasını sağlayan geçmişimiz...

9. M

Misafir Misafir

''Tanrı''yı hiç bir millet yaratamaz arkadaşım . insanların inancına saygısızlık yapacak şekildeki bu söyleminizi kınıyorum . islam dini arap dini değildir. islam dini tüm alemlere gönderilmiştir . Arap gelenek ve göreneklerini seçen yine bizim atalarımızdır bunu kesinlikle doğru bulmuyorum islamlaşmak araplaşmak değildir fakat bu ayrımı iyi yapmak gerekir . karahanlı devletini incelemenizi tavsiye ederim hem Müslüman olup hemde Türklük özelliklerini koruyabilmiştir . osmanlı devletine gelirsek Türkleri yönetime pek katmamıştır . milli tarihe önem verilmemiştir bu bana göre heryönden yanlıştır . eğer bir suçlu arıyorsan bu suçlu yine bizim kendimizdir. Arap dini dediğimiz din bize zorla Müslüman yapmamıştır. Türk ulusunun özelliklerine bakarsakta bizim gibi bir millete zorla birşey yaptırılamayacağını görürüz . eğer herhangi birinin düşüncelerine veya inancına saygısızlık yaptıysam özür dilerim . saygılarımla

10. M

Misafir Misafir

kardeş cok güzel bi yorum eline saglık

11. M

Misafir Misafir

vay be ne hale gelmisiz biz ya bunun en büyük katkisi araplasmamizdan kaynaklaniyor arap devletine 33 sefer gittim hic bir sözlerine güvenilmez cikarci bir millet bizim kötü yanimiz bunlarin gibi yani islamin büyük payi var islam beraber dilimiz ve geleneklerimiz talan edilmis

12. E

Elif Dilara Yeni Üye

Dukhaların türklere benzer hiç bir yanını göremedim

13. N

Neslişah Yeni Üye

Dini inanışları bile farklı nereleri bize benziyormuş

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş