“Dokun Hisset” köşesi; “Uykuya Hazırlık” adlı parmak oyunu; “Uyurum Uyanırım” adlı drama

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Gelen çocuklar sevgiyle karşılanır. Müzik açılarak serbest danslar edilir. Çeşitli vücut hareketleri yapılır. Balonlarla oynanır.

Öğretmen önceden hazırladığı “Dokun Hisset” köşesine öğrencileri yönlendirilir. Çocukların köşedeki yumuşak, sert, pürüzlü yüzeylere dokunmalarını sağlar.

Türkçe- Drama:

“Uykuya Hazırlık” adlı parmak oyunu oynanır.

Uykuya Hazırlık

Uyumadan önce ben, / Sütümü içerim, / Dişlerimi fırçalarım. / Anne ve babamı öper, / “İyi geceler! derim.”

Sonra da yatağıma yatar, / Üşümemek için yorganımı örterim. / Gündüz neler yaptığımı da düşünüp,

Mışıl mışıl uyurum. (H. Azman) (Parmak oyununa uygun hareketler yapılır.)

“Uyurum Uyanırım” adlı drama yapılır.

Öğretmen aşağıdaki sözleri öğrencilerine söylerken hareketlerini de yaparak onların tekrarlamalarını sağlar.

“Aaaaaah! (Esneme hareketi yapılır.) Çok uykum geldi. Hemen lavaboya gidiyorum (Yürüme hareketi yapılır.). Musluğumu azıcık açıyorum (Şşşşşşşş.). Diş fırçamın üzerine küçük bir parça macunu sürüyorum. Dişlerimi fırçalıyorum. (Fırçalama hareketi yapılır.) Musluğu kapatıp, fırça ve macunu yerine koyuyorum. (Eller yukarıya uzatılarak bırakma hareketi yapılır.) Önce üzerimdeki kıyafetleri çıkarıyorum. (Kıyafet çıkarma öykünmesi yapılır.) Onları katlıyorum. (Katlama öykünmesi yapılır.) Pijamalarımı giyiyorum. (Giyinme öykünmesi yapılır) Anne ve babama iyi geceler diyerek yatağımın içine giriyorum. (Yere uzanılır.) Hııımm! Mis gibi kokuyor. Hayaller kurarak uyumaya geçiyorum. (Uyuma öykünmesi yapılır) Aaa! Sabah olmuş. (Eller kaldırılarak esneme hareketi yapılır.) Mutfaktan yumurta kokuları geliyor. Galiba annem kahvaltı hazırlıyor. Hemen pijamalarımı çıkarıp katlıyor, yatağımı düzeltiyorum. ‘Günaydın anneciğim, günaydın babacığım!’ diyerek kahvaltımı yapıyorum.” (N.Şirin)

“İnsanları sabah belli saatte uyandırabilen yataklar nasıl yapılabilir?” sorusu çocuklara sorulur. Konu hakkındaki görüş ve düşüncelerini anlatmalarına fırsat tanınır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş