Doğum Kontrolü İle Yanlış Bilinen 10 Madde

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

1. d

denizfeneri Yeni Üye

Hamilelik ile ilgili olarak birçok bayan yanlış bilgilere sahiptir. Bu yanlış bilgiler sonucunda hamile kalma riski ile karşı karşıya kalınmaktadır.
    *Birçok kadın regl dönemi ya da regl döneminin son döngüsünde korunmasız ilişki yaşasalar dahi hamile kalmayacaklarını düşünürler. Fakat bu dönemde ilişkiye girildiği zaman gebe kalınma olasılığı yüksektir. Spermler bayanın içinde yaklaşık 5 güne kadar yaşayabilmektedir.
    *Çocuk olduktan sonra emzirme döneminde bile gebe kalma ihtimali bulunmaktadır. Emzikliyim hamile kalmam, süt korur diye düşünmemeniz gerekmektedir.
    *Erkek arkadaşım ya da eşim boşalmadan önce kendini geri çekiyor hami,le kalmam imkansız demeyin; çünkü bu geri çekilmelerden önce salgılanan yağlı sıvı bile gebe kalma ihtimalini oluşturmaktadır.
    *Cinsel birliktelik sonrasında her zaman vajinal duş alıyorum demeyin; çünkü içinize giren sperm yumurta ile birleşmek için yol almaya başlamıştır bile.
    *Adet görmeye başladığınız zaman diliminden itibaren yaşayacağınız birlikteliklerde hamile kalma ihtimaliniz her zaman bulunmaktadır; bu nedenle hiçbir zaman korunmasız ilişki yaşamayın.
    *Gebe kalmamak için kullanılan doğum kontrol hapları her ne kadar etkili sonuçlar verse de en etkili korunma yöntemi cinsel perhizdir. Bu yöntemle hem hamile kalmazsınız; hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmuş olursunuz.
    *Sadece bir kez korunmasız cinsel ilişkiye girdim; ama hamile kalmadım diyenlere inanmayın. Kesinlikle korunmasız ilişkiye girmeyin.
    *Menapoz dönemine girdim. Artık korunmasız ilişki yaşayabilirim demeyin; çünkü korunmasız olarak ilişki yaşadığınız sürece menapoz dönemine girseniz dahi 1 yıl içerisinde hamile kalma olasılığınız bulunmaktadır.
    *Kondom ve doğum kontrol süngeri korunma yöntemleri olarak partnerlerin karşılıklı korunabilecekleri tek yöntemdir. Erkekler kondomla beraber sperm öldürücüde kullanabilirler.
    *Doğum kontrolü için uzman doktora başvurup da doktorunuzu size korunmanıza gerek yok dese dahi korunmayı asla elden bırakmayın.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş