Diş Teli Kaç Yaşına Kadar Takılır?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında ecrin tarafından paylaşıldı.

1. Diş teli kaç yaşında takılır, Diş Teli Kaç yaşına kadar takılır.
    Oğlım 8 yaşında ve ön ve arka dişlerinden 2 tanesi arka tarafta çıktı bunun için ne önerirsiniz tel takılsa ble kaç yaşında takılması gerekiyor?
  2. Murat

Murat Yönetici

Diş teli uygulaması ve diş teli kaç yaşına kadar takılır hakkında bilgileri ekliyorum.

Diş Teli Çeşitleri

Çene yapısı büyük olan kimselerin dişlerinin aralarındaki boşluklar yüzünden bu tedavi uygulanabilir. Dişlerin yapısını ve estetiğin bozan bir diğer unsurda olağandan fazla dişin çıkamsıdır. Bu durum genetik yapıdan meydana gelmektedir.

1- Ortodontik tedaviye başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş etinin tam sağlıklı duruma getirilmesi gerekir.

2- Tedaviye başlanınca ortodonti uzmanı, koyduğu tanıya göre çocuğa bir aparey uygular. Bu apareye ve dişlere daha önceki bölümlerde anlatıldığı gibi çok iyi bakılması; dişlerin düzenli fırçalanması şarttır. Hele sabit aygıtlarda dişlerin üzerine yapıştırılan olukların etrafında diş plağı çok çabuk yerleşir. Buna imkan verilmemesi gerekir.

3- Hekim tedaviye başladıktan sonra hastasını ortalama ayda bir görür. Dolayısıyla ortodontik tedavide büyük görev, çocuklara düşer. Bu nedenle dişleri düzeltilecek çocuklarda tedavi isteği olması gerekir. Ailenin zorlaması çoğu zaman olumsuz etki uyandırmaktadır.

4- Hekimin kontroller sırasındaki tavsiyelerine dikkatle uyulmalıdır.

5- Randevular aksatılmamalıdır

6- Apareylerde kırılma, kopma veya ağıza yapışan düzeneklerde çıkma varsa tedavi kesintiye uğrar. Böyle durumlarda hemen hekime başvurulmalıdır.

7- Pekiştirme tedavisinde bıkkınlık gösterilmemeli; uygulanan aygıt ağıza düzenli takılmalıdır.

Günümüzde her yaşta diş teli tedavisi mümkündür.

Dişsel düzeltmelerde yaş sorun değildir. Hasta kaç yaşında olursa olsun tedavi mümkündür. Eğer bireyin kemik yapısında bir düzensizlik söz konusu ise (iskeletsel) yaş önemlidir. Bu durumda fonksiyonel tedaviye gereksinim vardır ki bu tedavi de ergenlik çağına kadar olan sürede yapılır. Ortalama tedavi süresi 24 ay olmasına rağmen kişiden kişiye değişir. yetişkinlerin tedavisi çocuklarınkine oranla biraz daha uzun sürer.
  3. Misafir

Misafir Misafir

18 yaşından küçüklere SGK diş teli ücretlerini karşılıyor mu ?
  4. diş teli çok işe yarıyor
  5. Misafir

Misafir Misafir

ya ben diş teli taktırcam 12 yaşındayım ve bana takarlarmı lütfen cevaplayın:(
  6. Misafir93

Misafir93 Misafir

18 yaşından küçüklerin bir kısmını sgk karşılıyor .
  7. Misafir

Misafir Misafir

20 yasındayım ve diş teli taktırabılırımıyım ondişlerimin biri uste biri geriye biri öne kaymıs dişteli taktırırsam bunlar düzeltilebilirm ?
  8. Misafir

Misafir Misafir

sgk diş telini küçüklerde karşılıyor mu
  9. Misafir

Misafir Misafir

ben 9 yaşındayım :rolleyes: bana tel takarlarmı :confused:
  10. Diş telleri ne kadar erken takılırsa dişlerin düzelmesi o kadar çabuk oluyor
  11. merida

merida Misafir

bence 9 yaşında tel takılmaz ben 10 yaşındayım
  12. Diş teli ne kadar erken yaşlarda takılırsa o kadar iyi olduğu söyleniyor.
  13. Hermione

Hermione Misafir

Tabii ki!! Her yaşa takıyorlar!! Ben de 12 yaşındayım, metal braketlerden hoşlanmadığım için şeffaf (SERAMİK) braket kullanıyorum, 4 gün 3 gece oldu, gayet memnunum; zira bu aparatlar ilk günler ağrıtıyor, uyutmuyr ve yemek yemekten soğutuyor. Ancak saygıdeğer ortodontistinizin verdiği minicik mumlar ile batma olayını biraz azaltabilirsiniz. Bunun yanında yeme alışkanlıklarınız büyük ölçüde değişecek. Tedaviniz devam ettiği süre boyunca asitli içecek diye bir nimet olmayacak hayatınızda. Taktır, tam yaşındasın! Pişman olmayacaksın. Şimdiden iyi şanslar.. :)
  14. miranur

miranur Misafir

diş teli taktırmanın yaşı heralde 14 te başlıyor.

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. diş teli kaç yaşına kadar takılabilir

,
  2. diş teli kaç yaşına kadar uygulanabilir

,
  3. diş teli kaç yaşına kadar takılır

,
  4. diş teli kaç yaşına kadar,
  5. dişlere tel kaç yaşına kadar takılır,
  6. diş teli ne zaman takılır,
  7. diş teli kaç yaşında takılır,