Diş Teli Kaç Yaşına Kadar Takılır?

Konu, 'Soralım Öğrenelim' kısmında ecrin tarafından paylaşıldı.

 1. ecrin

  ecrin Yeni Üye

  Diş teli kaç yaşında takılır, Diş Teli Kaç yaşına kadar takılır.
  Oğlım 8 yaşında ve ön ve arka dişlerinden 2 tanesi arka tarafta çıktı bunun için ne önerirsiniz tel takılsa ble kaç yaşında takılması gerekiyor?
   
 2. Murat

  Murat Yönetici

  Diş teli uygulaması ve diş teli kaç yaşına kadar takılır hakkında bilgileri ekliyorum.

  Diş Teli Çeşitleri

  Çene yapısı büyük olan kimselerin dişlerinin aralarındaki boşluklar yüzünden bu tedavi uygulanabilir. Dişlerin yapısını ve estetiğin bozan bir diğer unsurda olağandan fazla dişin çıkamsıdır. Bu durum genetik yapıdan meydana gelmektedir.

  1- Ortodontik tedaviye başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş etinin tam sağlıklı duruma getirilmesi gerekir.

  2- Tedaviye başlanınca ortodonti uzmanı, koyduğu tanıya göre çocuğa bir aparey uygular. Bu apareye ve dişlere daha önceki bölümlerde anlatıldığı gibi çok iyi bakılması; dişlerin düzenli fırçalanması şarttır. Hele sabit aygıtlarda dişlerin üzerine yapıştırılan olukların etrafında diş plağı çok çabuk yerleşir. Buna imkan verilmemesi gerekir.

  3- Hekim tedaviye başladıktan sonra hastasını ortalama ayda bir görür. Dolayısıyla ortodontik tedavide büyük görev, çocuklara düşer. Bu nedenle dişleri düzeltilecek çocuklarda tedavi isteği olması gerekir. Ailenin zorlaması çoğu zaman olumsuz etki uyandırmaktadır.

  4- Hekimin kontroller sırasındaki tavsiyelerine dikkatle uyulmalıdır.

  5- Randevular aksatılmamalıdır

  6- Apareylerde kırılma, kopma veya ağıza yapışan düzeneklerde çıkma varsa tedavi kesintiye uğrar. Böyle durumlarda hemen hekime başvurulmalıdır.

  7- Pekiştirme tedavisinde bıkkınlık gösterilmemeli; uygulanan aygıt ağıza düzenli takılmalıdır.

  Günümüzde her yaşta diş teli tedavisi mümkündür.

  Dişsel düzeltmelerde yaş sorun değildir. Hasta kaç yaşında olursa olsun tedavi mümkündür. Eğer bireyin kemik yapısında bir düzensizlik söz konusu ise (iskeletsel) yaş önemlidir. Bu durumda fonksiyonel tedaviye gereksinim vardır ki bu tedavi de ergenlik çağına kadar olan sürede yapılır. Ortalama tedavi süresi 24 ay olmasına rağmen kişiden kişiye değişir. yetişkinlerin tedavisi çocuklarınkine oranla biraz daha uzun sürer.
   
 3. Misafir

  Misafir Misafir

  18 yaşından küçüklere SGK diş teli ücretlerini karşılıyor mu ?
   
 4. Şaban

  Şaban Yeni Üye

  diş teli çok işe yarıyor
   
 5. Misafir

  Misafir Misafir

  ya ben diş teli taktırcam 12 yaşındayım ve bana takarlarmı lütfen cevaplayın:(
   
 6. Misafir93

  Misafir93 Misafir

  18 yaşından küçüklerin bir kısmını sgk karşılıyor .
   
 7. Misafir

  Misafir Misafir

  20 yasındayım ve diş teli taktırabılırımıyım ondişlerimin biri uste biri geriye biri öne kaymıs dişteli taktırırsam bunlar düzeltilebilirm ?
   
 8. Misafir

  Misafir Misafir

  sgk diş telini küçüklerde karşılıyor mu
   
 9. Misafir

  Misafir Misafir

  ben 9 yaşındayım :rolleyes: bana tel takarlarmı :confused:
   
 10. Elif Dilara

  Elif Dilara Yeni Üye

  Diş telleri ne kadar erken takılırsa dişlerin düzelmesi o kadar çabuk oluyor
   
 11. merida

  merida Misafir

  bence 9 yaşında tel takılmaz ben 10 yaşındayım
   
 12. Sinel

  Sinel Yeni Üye

  Diş teli ne kadar erken yaşlarda takılırsa o kadar iyi olduğu söyleniyor.
   
 13. Hermione

  Hermione Misafir

  Tabii ki!! Her yaşa takıyorlar!! Ben de 12 yaşındayım, metal braketlerden hoşlanmadığım için şeffaf (SERAMİK) braket kullanıyorum, 4 gün 3 gece oldu, gayet memnunum; zira bu aparatlar ilk günler ağrıtıyor, uyutmuyr ve yemek yemekten soğutuyor. Ancak saygıdeğer ortodontistinizin verdiği minicik mumlar ile batma olayını biraz azaltabilirsiniz. Bunun yanında yeme alışkanlıklarınız büyük ölçüde değişecek. Tedaviniz devam ettiği süre boyunca asitli içecek diye bir nimet olmayacak hayatınızda. Taktır, tam yaşındasın! Pişman olmayacaksın. Şimdiden iyi şanslar.. :)
   
 14. miranur

  miranur Misafir

  diş teli taktırmanın yaşı heralde 14 te başlıyor.
   

Blogdan Haberler

 • Gretchen Röehrs İle Meyve Sebze Modası Yazar Goksel. Gretchen Röehrs isimli tasarımcıya aie ve meyve ile sebzelerden yapılmış moda tasarımları oldukça dikkat çekiyor. İntagramda paylaştığı fotoğraflarla yepyeni bir stil geliştirmiş olan Gretchen...
 • Havalı görünmek istiyorsan bunları giyeceksin Yazar Goksel. Giyim tarzı dış görünüşünüzün en önemli etkenidir. Ne kadar güzel olursanız olun yada ne kadar yakışıklı olursanız olun doğru kıyafetler üzerinizde değilse ortamda pekte parlamazsınız. Giydiğiniz...
 • 2016 Yılbaşı Hediye Önerileri Yazar Goksel. Evet yeni yıl geliyor herşey süperde hediye alınacak çok kişi var unutmayın. Peki 2016 yeni yılı için kime ne hediye alacağınızı düşündünüzmü. Ben düşünmedim açıkcası ve kafam iyice karışık....
 • Souq 28-29 Kasımda Karaköy’de Yazar Goksel. Souk Karaköy her ay farklı konsept ile kurulan bir pazar desek doğru olur sanırım. 28-29 Kasım‘da ise Souq Karaköy el yapımı işler temasıyla kurulacak. Kendi dallarında profesyonellerin işlerini...
 • Misophonia Hastalığı Nedir ? Yazar Goksel. Aslında Misophonia hastalığı hakkında eminimki çok az kişinin bilgisi var. Hayatta bir çok yerde belki günde onlarca kez karşılaştığımız ağız şapırdatma, sakız patlaması, sakız çiğnenirken çıkan...

Çevirim İçi Misafirlerimiz

 1. Goksel,
 2. Murat
Toplam: 1.456 (üye: 2, misafir: 1.369, bot: 85)