Dikkat Eksikliği İlerleyen Yıllarda Otizme Mi Dönüşüyor?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

1. B

Bal Arısı Yeni Üye

Otizm konusunda araştırmaya girdiğimden beri birçok bilgi edindim. Bu bilgileri sizlerle paylaşmaktan da mutluluk duyacağım. Yale Üniversitesi yaptığı bir araştırmasında 6 aylık çocuklarda görülen dikkat eksikliğinin ilerleyen yıllarda otizme dönüştüğünü ortaya koymuştur. Üniversite araştırmayı yaparken temek tepki öğretimi yönteminin beyin hareketlerinde ciddi değişiklikler yarattığını belirtmiştir. Bu araştırma yapılırken otistik olup da ailesi tarafından sorunu kabullenilmeyen ve maddi yetersizliklerden dolayı gerekli tedavi yöntemlerini uygulatamayan bir çok aileye rastlandığı da elde edilen bulgular arasında yer almaktadır.

Bu sene özel eğitim kurumundan bana gelen bir öğrencimin otistik oluşu beni bu konu ile daha ilgili bir birey olur hale getirdi. Benim öğrencimin velisi de otistik bir çocukları olduklarını kabullenmiyorlar. Keşke aileye bunu kabul ettirebilsem. Ama malesef kabul etmiyorlar. Sabit bir doktorda tedavi görmek yerine tanıda otizm konan sağlık kurumlarından uzak kalmayı yeğliyorlar. Keşke toplum olarak öncelikle sorunlu bir çocuğa da sahip olabilme ihtimalimiz olduğunu kabullenebilsek....

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş