Derya Alabora biyografi-Derya Alabora Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Derya Alabora

(Derya Alabora Yücel) (d. 19 Ağustos ? farklı tiyatro gruplarıyla yaptığı tiyatro çalışmaları ve Şaşıfelek Çıkmazı dizisiyle tanınır.

1982 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Anasanat Dalından mezun olmuştur. Aynı bölümde öğretim görevlisi olarak çalışmakta ve Digital Film Academy İstanbul'da ders vermektedir.

Kariyeri

Tiyatro

Mezuniyetinin ardından bir yıl Bursa Devlet Tiyatrosunda çalışmıştır. Devlet Tiyatrolarından istifa ettikten sonra ise DOT ve garajistanbul’un oyunlarında oynamıştır.

Oynadığı oyunlardan bazıları 2007 İstanbul Tiyatro Festivalinde sahnelenen deneysel oyun Oyunu Bozun ve son olarak Sevim Burak'ın Yanık Saraylar kitabındaki öykülerden Naz Erayda'nın uyarladığı bir oyun olan Ya Seni Rüyasında Bir Daha Hiç Görmezse'dir. [5]

Sinema

İlk sinema filmi Tomris Giritlioğlu'dur. (80. Adım ve Salkım Hanımın Taneleri)

Ancak Derya Alabora'nın sinemada en çok ödül aldığı ve en çok bilinen rolü yine bu filmdeki performanslarıyla çeşitli ödüller almış olan Haluk Bilginer ve ilk sinema filminde oynamış olan Güven Kıraç'tır.

Uzun metrajlı filmlerinin yanı sıra Erkan Can'la baş rolleri paylaşmıştır.

Oyuncu en son Adem'in annesi Şükran'ı canlandırmıştır.

TV

TV'deki en bilinen rolü oyuncunun en uzun süre devam etmiş olan TV dizisidir.

Diğer TV dizilerinden en bilinenleri her ikisi de Kanal D'de yayınlanmış olan Aşk Meydan Savaşı ve Aşk Her Yaşta'dir.

Oynadığı Filmler ve TV Dizileri Bir Kırık Bebek (Yön. Nisan Akman 1987) - Aysel
    Dönersen Islık Çal (Yön. Orhan Oğuz 1993)
    İz (Yön. Yeşim Ustaoğlu 1994)
    Yengeç Sepeti (Yön. Yavuz Özkan 1995)
    80. Adım (Yön. Tomris Giritlioğlu 1996) - Aslı
    Şaşıfelek Çıkmazı (Yön. Mahinur Ergun 1996-1998 Çağan Irmak 2001) (TV) - Aysel
    Masumiyet (Yön. Zeki Demirkubuz 1997) - Uğur
    Bana Old and Wise'ı Çal (Yön. Çağan Irmak 1998) - Eda
    Salkım Hanımın Taneleri (Yön. Tomris Giritlioğlu 1999) - Nimet
    Renkli Dünyalar (Yön. Ünal Küpeli 1999) (TV)
    Aşk Meydan Savaşı (Yön. Ömür Atay 2002 Yalçın Yelence 2003) (TV) - Mine
    Simbiyotik (Yön. Harun Özakıncı 2004) (Gösterime girmedi.)
    Aşk Her Yaşta (Yön. Raşit Çelikezer 2005) (TV) - Canan
    Adem'in Trenleri (Yön. Barış Pirhasan 2007) - Şükran
    Ödülleri Bir Kırık Bebek1. Ankara Film Şenliği 1988 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Yengeç Sepeti7. Ankara Film Festivali 1995 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
    31. Antalya Film Şenliği 1994 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Masumiyet11. Adana Altın Koza Film Şenliği 1997 - En İyi Kadın Oyuncu
    10. Ankara Film Festivali 1998 - En İyi Kadın Oyuncu
    34. Antalya Film Şenliği 1997 - En İyi Kadın Oyuncu
    20. Siyad Türk Sineması Ödülleri 1998 - En İyi Kadın Oyuncu
    ÇASOD Ödülleri 1998 - En İyi Oyuncu (Rol arkadaşları Haluk Bilginer ve Güven Kıraç'la birlikte.)

Balkon (Tiyatro Stüdyosu)2. Afife Tiyatro Ödülleri 1998 - Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu

Kişisel Yaşamı

1983'ten bu yana Uğur Yücel'le evli olan Alabora'nın 1985 doğumlu Can isminde bir oğlu vardır. Derya Alabora'nın kuzeni oyuncu Mustafa Alabora oyuncu Mehmet Ali Alabora'dır.

Bir dönem yakın arkadaşı oyuncu Ülkü Duru'yla birlikte Cafe Nisvan adında bir mekan işletmiştir.

İnsan hakları ve özellikle düşünce özgürlüğü konusunda oldukça duyarlı olan oyuncu bu konularla ilgili kimi eylem ve etkinliklere destek vermektedir

2. r

rodali Yeni Üye

kaç tane filmini oyununu izledim bilmiyorum, belki birkaç taneden fazla değil ama buna rağmen "bu kadın bu işin içindeyse o iş iyidir" şeklinde bir imajı vardır kafamda her zaman. nedense.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş