Denizde- Karada; Sınıfta- Evde Oyunu, Sevgili Arkadaşım Draması, Okula Başladık Şarkısı

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman ve Sanat:

Çocuklar güler yüzle karşılanarak ilgi köşelerine yönlendirilir. Çocuklara hamur verilerek hamurla oynamaları sağlanır. Çocuklara parmak boyası verilerek serbest resim yapmaları istenir.Resimleri kuruduktan sonra ne yaptıkları sorularak kâğıda not alınır.

Oyun ve Hareket, Drama:

“Tanışma” adlı oyun oynanır. Çocuklar yarım daire şeklinde oturtulur.

Her çocuk sırayla öne çıkarak adını söyler, diğer çocuklar da onu alkışlar.

“Denizde Karada” oyunu “Sınıfta Evde” oyunu şeklinde değiştirilerek oynanır.

Sınıfta iki ayrı yer belirlenir.

Öğretmen “Sınıfta” dediğinde çocuklar sınıf olarak belirlenen yere koşar. “Evde” dediğinde çocuklar ev olarak belirlenen yere gitmeleri için yönlendirilir.

“Sevgili Arkadaşım” adlı drama oynanır. Çocuklar ikişer eşleştirilir. Aşağıdaki sözler söylenerek hareketleri yapılır.

Ayşe benim arkadaşım (Eşler karşılıklı durur.).

Bazen onunla el ele tutuşur (Eşler el ele tutuşur.).

Bazen sırt sırta yapışır (Eşler sırt sırta gelir.).

Bazen sıkı sıkı sarılırım (Eşler birbirine sarılır.).

Sonra beraber oturur, hikâyeyi dinlemeye başlarım.

Müzik:

Öğretmen, çocuklarla birlikte yere halka şeklinde oturur. “Okula başlayan çocukların söyledikleri çok güzel bir şarkı var. Siz de bu şarkıyı söylemek ister misiniz?” diye sorar. Ardından “Okula Başladık” şarkısını bölümler hâlinde önce kendisi söyler. Sonra çocuklardan tekrar etmelerini ister.

Okula Başladık

Okula başladık, heya okula başladık. (2)

Sevgili öğretmenim “Günaydın!” size,

Sevgili kardeşlerim “Günaydın!” size,

Okula başladık heya okula başladık. (2)

Türkçe:

Öğretmen çocuklara, “Daha önce size okulda çok güzel şiirler, şarkılar, tekerlemeler, bilmeceler öğreneceğimizi söylemiştim. Şimdi de güzel bir şiir öğrenmeye ne dersiniz?” der.

“Okulum” isimli şiiri önce kendisi söyler sonra çocuklarla beraber tekrar eder.

Okulum

Ben akıllı çocuğum,

Ne güzeldir okulum,

Kardeşimdir çocuklar,

Burada çok mutluyum.

Öğretmenim beni sever,

Benimle şarkılar söyler,

Oyun oynar dans eder,

Burada çok mutluyum.

· Şiirin ardından “Balcan Oyuncaklarını Topluyor” adlı hikâye okunur.

· Daha sonra okul nedir? Okula neden gidilir? Konuları üzerinde sohbet edilir.

· Sohbetin ardından serbest oyun oynanarak eve gidiş hazırlıkları başlar.

· Öğrenciler önce tuvalet ihtiyaçlarını giderir. Eller yüzler yıkandıktan sonra saçlar taranır. Giysiler düzeltilir.

Eve gitmek için bütün çocuklar hazır hâle getirilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş