Dede öykünmesi; Baston Yapıyoruz; Bilyelerin Sesleri

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Drama:

Öğrencilerden birine pamuktan sakal yaparak dede öykünmesi yapması istenir. Dedelerin en çok ne yaparken zorlandığı konuşulur. (Otururken kalkarken yürürken vb.) Öğrenciler dedeye yardım draması yaparlar. (Mesela bastonu ile karşıdan karşıya geçmeye çalışan dedeye yardım etme öykünmesi vb.)

Sanat:

Masalara artık materyaller (düğme, makarna, deniz kabuğu vb.) konulur. Çocuklar daha önce dağıtılan mukavva bastonlarını süslemeleri için yönlendirilir.

Fen Matematik:

Leğene su konularak suyun içine bilyeler atılır. Bilyelerin sudaki görüntüsü incelenir.

Öğrencilerin ellerine sudaki bilyelerle aynı büyüklükteki bilyeler verilerek incelemelerine fırsat verilir. Bilyelerin hangisinin büyük hangisinin ise küçük görüldüğü sorulur. Sudan çıkarılan ve ellerindeki bilyeler yan yana getirilir. Suyun nesneleri olduğundan farklı gösterdiği sonucu birlikte değerlendirilir. Bilyeler suya atılırken çıkardıkları ses dinlenir. Çıkan ses öykünülerek dille çıkarılmaya çalışılır. Bilyelerin suya düşerken oluşturdukları yuvarlak gözlemlenir. Klasik müzik açılarak yuvarlanan bilyeler, zıplayan bilyeler, birbirine çarpışarak farlı yöne giden bilyeler, yokuşa yavaş yavaş çıkan, yokuştan hızlı hızlı inen bilyelerin öykünmesi yapılır. (N.Şirin)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş