Daldan Elma Toplayalım, Yaşasın Okulumuz Şarkısı

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman ve Sanat:

Çocuklar “Günaydın!” denilerek karşılandıktan sonra ilgi köşelerine yönlendirilir. Orada bir süre serbest olarak oynamaları sağlanır.

Öğretmen köşelerde oynayan çocukları takip eder ve kurallara uygun davrananlara onay sözleri kullanır. Öğretmen “Benim öğrencilerim elektrikli süpürge olurlar ses çıkararak sınıfı bir güzel toplarlar. İşte ben sizin fişinizi taktım. Düğmenize bastım. “Rrrrrrrrrrr” sesi çıkararak çalışmaya başladınız.” yönergesi ile köşelerin toplanmasını sağlar.

Öğretmen, çocuklara gazete, dergi, katalog (market, giyim, eşya vb.) sayfaları dağıtır.

Çocuklardan burada gördükleri resimleri çevresinden elleriyle yırtarak çıkarmalarını ister.

Elleriyle yırttıkları bu resimleri dağıttığı kâğıtlara yapıştırmaları için yönlendirir. Yapıştırma bitiminde resimlere istedikleri şekilde ilaveler yapabileceklerini söyler.

Çocuklardan, oluşturdukları resmi anlatmalarını ister.

Oyun ve Hareket:

Öğretmen çocukları koridora alır ve beraber çok güzel bir oyun oynayacaklarını söyler.

Öğretmen önce “Daldan Elma Toplarız” adlı oyunun şarkısını çocuklara söyler.

Daha sonra oyunun kurallarını anlatır.

“Hoplarız zıplarız daldan elma toplarız. (2)

Pisi gibi yatarız.” şarkısı söylenir.

“Pisi gibi yatarız.” denince herkes yere yatıp gözlerini kapar.

Öğretmen, çocuklardan birinin üzerine bir örtü örter.

“Pisiler Uyansın” dediğinde tüm çocuklar uyanır.

Çocuklar kimin saklı olduğunu bulmaya çalışır.

Müzik:

“Yaşasın Okulumuz” adlı şarkı önce CD’den dinlenir.

Sonra çocuklarla birlikte söylenir.

Yaşasın Okulumuz

Daha dün annemizin kolların da yaşarken

Çiçekli bahçemizin yollarında koşarken

Şimdi okullu olduk sınıfları doldurduk

Sevinçliyiz hepimiz yaşasın okulumuz.

Fen ve Matematik:

Öğretmen çocukları okulun bahçesine çıkarır.

Çocuklardan okulun bahçesini incelemelerini ister.

Daha sonra çocuklara sırayla, “Sen okulun bahçesinde en çok nereyi beğendin? Neden?” “Sence okulun bahçesindeki en ilginç yer neresi? Neden?” “Bu okulun bahçesini sen düzenleseydin neler yapardın?” vb. sorular sorularak bahçe gezilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş