Cumhuriyet Bayramı Günü; “Vedat ve Arkadaşları” adlı hikâye; “29 Ekim” adlı şiir

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Serbest Zaman:

Öğretmen “Cumhuriyet Bayramı”na yönelik etkinlikler hazırlar. Güler yüzle çocukları “Günaydın!” diyerek karşılar.

Her çocuğun getirdiği malzemeleri çıkarıp arkadaşlarına göstermesine izin verir.

“Çocuklar bunlarla ne yapacağız?” diye sorar ve devam eder. “Birgün sonra Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayacağız. Yıllar önce yurdumuza düşmanlar girmişti. Onlar bizi yurdumuzdan atmak istiyorlardı. Atatürk ve silah arkadaşlarının yani dedelerimiz düşmanlarla savaştı ve kazandılar. Düşmanları yurdumuzdan kovdular. Bunun için biz bu bayramı kutluyoruz. Bu mutlu gün için kahvaltıdan sonra salonda sınıfımızı süslemek için buluşmaya ne dersiniz?” der ve sıra olma yönergeleri kullanarak kahvaltıya inilir.

Sanat:

Sınıf süslendikten sonra faaliyet saatine geçilir. Çocuklara kırmızı ve beyaz elişi kâğıtları dağıtılır. Bunları buruşturarak büyük toplar yapmaları istenir.

Öğretmen bu topları aldığı bir sepetin içine atmalarını ister.

Çocuklara “29 Ekim” adlı şiir söylenir. Birlikte tekrar edilir.

29 Ekim

29 Ekim’de, Al bayrağım göklerde

Cumhuriyet kuruldu. Övünçle dalgalanır

Ulus özgür sesini, Cumhuriyet Bayramı

Tüm dünyaya duyurdu. Hep kıvançla kutlanır

“Cumhuriyet Hürriyet Demek” adlı şarkı önce CD’den dinlenir. Sonra ritim tutularak söylenir.

Cumhuriyet Hürriyet Demek

Cumhuriyet, hürriyet demek,

Cumhuriyet özgürce yaşamak,

Uygarlığa, çağdaşlığa,

Durmadan yılmadan koşmak demek.

Oyun Hareket:

Öğretmen “Birlikte özgürlük oyunu oynamaya ne dersiniz?” diye sorar ve oyunu anlatır.

Sayışma yapılarak bir ebe seçilir. Ebe daire şeklinde el ele tutuşan çocukların ortasına geçer.

Çocuklar ebeye “Sana bir sorumuz var. Bilirsen orda kal!” derler. Dönmeye başlarlar.

Sonra ebeye “Annenin ismi ne?” diye sorarlar. Annesinin adını söyleyen çocuk “Özgürüm.” der ve daireden çıkar.

Yeni bir ebe seçilerek oyun devam eder.

Türkçe- Müzik:

“Vedat ve Arkadaşları” adlı hikâye anlatılır.

Bir varmış bir yokmuş. Birbirini sevenler çokmuş. Vedat küçük ve mutlu bir ailenin tek çocuğuymuş. Babası ona doğum gününde bir top almış. Vedat buna çok sevinmiş. Hemen arkadaşlarıyla oyunlar oynamak istemiş ve babasından izin alarak top sahasına gitmiş. Bir de ne görsün! Kocaman bir ağacın dalları yere serilmiş. Vedat ağacın dallarlını kaldırmaya çalışmış. Fakat başaramamış. Vedat’ı gören Cem yanına koşmuş. “Vedat sana yardım edebilir miyim?” sormuş. Vedat bu teklife çok sevinmiş. İkisi beraber kaldırmayı denemişler yine başaramamışlar. Tam vazgeçeceklermiş ki yanlarına koşarak Elif gelmiş. Vedat ve Cem olanları Elif’e de anlatmışlar. O da hemen “Ben de yardım edeyim. Üçümüz daha kuvvetli oluruz.” demiş. Omuz omuza verip ağacın dalını kaldırmayı başarmışlar. Biraz dinlendikten sonra sahada oynamaya başlamışlar. Vedat arkadaşlarına onu yalnız bırakmadıkları için teşekkür etmiş. Elif “Arkadaşlar birlikten kuvvet doğarmış. Dedem hep öyle der” demiş. Üç arkadaş toplarıyla birlikte güle oynaya evlerine dönmüşler. Yaşadıkları bu başarıyı anne ve babalarına da anlatmışlar. (N.Kanal)

Hikâye sonunda öğretmen Cumhuriyet kurulurken de insanların beraber hareket ettikleri için başarılı olduklarını anlatır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş