Cumhurbaşkanlığı seçimi cezası var mı?

Konu, 'Sosyal Konular' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

  1. Murat

    Murat Yönetici

    Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmama cezası var mı? Seçimlerde genel olarak oy kullanmayanlar için 2839 sayılı Milletvekili Seçim Kanununda yer alan "Seçimde oy kullanmayanlar" başlıklı 63.maddesinde, şöyle bir ifade geçer "Seçmen kütüğünde kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliliği bulunduğu halde, Milletvekilliği genel ve ara seçimlerinde, meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından on bin lira para cezasıyla cezalandırılırlar. Bu karar kesindir" hükmü yer almakta bu kanuna göre sandığa oy kullanmak için gitmeyenlere, 22 TL cezası uygulaması gerekiyor ancak yazışmalar ve masrafların cezadan yüksek maliyet doğurduğu için para cezası uygulaması yapılmıyor.

    Seçimlere katılmak vatandaşlık görevidir, sorumluluk sahibi her vatandaş seçimlere iştirak etmelidir.
     
  2. Sabır

    Sabır Admin Yetkili Kişi

    Var elbette ancak uygulamada sıkıntılar var.
     
  3. Venom

    Venom Bölüm Yöneticisi

    Bilmiyordum, ancak uygulamada sorun oldugundan dolayi demekki pek duyulmadi böyle bir konu simdiye kadar.
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş