Çok Uyumanın Nedenleri

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

1. R

Rabba Bölüm Yöneticisi

Gün boyu harcadığınız enerji ve hareket durumuna bağlı olarak vücudunuzu mutlaka dinlendirmeniz gerekmektedir. Belirli bir süre uyumanız gerektiğini bilerek gün içerisinde gece saatlerinde vücudunuzu mutlaka dinlendirmeniz gerekmektedir. Eğer yeteri kadar dinlenemezseniz unutkanlık, sinirlilik, dikkat dağınıklığı ve iç huzursuzluk gibi durumlarla karşı karşıya kalırsınız. Her ne kadar az uyuyarak vücudunuzu tam olarak dinlendirmemek önemli ise çok uyuyarak da vücuda fazlasıyla zarar verebilirsiniz.
    Çok uyuyan bireylerin çoğunda depresyon hali görülür. Aynı zamanda sinirlilik, öfke kontrolsüzlüğü ve hayattan zevk alamam gibi durumlar baş gösterir. Bu konuda son derece hassas davranarak bu gibi durumlar varsa psikolog yardımı ile gereken tedaviye en kısa sürede başlanmalıdır. Normal bir bireyin uyuma süresi yaklaşık 6- 8 saat arası olarak görülmektedir. Sık sık uykunuz bölünüyorsa da uyuma isteğinizde belirgin bir artış görülmektedir. Rahat, huzurlu ve sıcaklık olarak yeterli sıcaklığın hakim olduğu bir ortamda uyumak sizin uyku süreniz kısa olsa da yeterli olabilmektedir. Kimi zamanda belirli para kayıplarınız, stresli bir gün geçirmeniz, eşinizle kavga etmeniz sonucunda sağlıklı ve düzenli bir uyku uyuyamazsınız.

Kimi zamansa psikolojik olarak rahat hissetseniz bile uykunuzu alamama ve dinlenememe gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda yatağınızın hijyenini, oda sıcaklığınızı, yatağınızın rahatlığını kontrol ederek uyku düzeninizi sorgulamanız gerekmektedir.

Ekli Dosyalar:

2. i

ilayda Yeni Üye

Bende çok uyuyan Bir insandım.Son 1 yıldır çok uyanır oldum ve uykudan kalktığımda daha çok sinirleniyorum.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş