Çocuklarınızın Dişlerini Nasıl Korursunuz?

Konu, 'Ağız ve Diş Sağlığı' kısmında Minik Peri tarafından paylaşıldı.

1. Minik Peri

Minik Peri Bölüm Yöneticisi

Süt dişlerinin sağlıklı olması sürekli dişlerin sağlıklı olması kadar önemlidir. Çocuğunuzun diş sağlığını koruyarak çürük diş oluşumunun bir nebze önüne geçebilirsiniz.

Dişlerin sağlığını korumak için daha ilk dişler çıkar çıkmaz diş fırçalama alışkanlığı için başlangıç yapabilirsiniz. Çocuğa 7-8 yaşına kadar diş fırçalama konusunda yardım etmelisiniz. Okulöncesi dönemde çocuğunuzun yaklaşık 20 adet süt dişi bulunmaktadır. Bu dönemde diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı ve diş bakımına ayrı bir özen gösterilmelidir.

İlk dişi çıktıktan sonra dişlerini fırçalama alışkanlığı kazandırmanız durumunda sabah kahvaltısında sonra ve akşam yatmadan önce çocuğunuzun kendiliğinden diş fırçalamak istediğine şahit olabileceksiniz. Çocuğunuz sabah kahvaltısı yapsa da yapmasa da diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmelidir. Akşam diş fırçalama işleminin ardından sadece su içilmelidir.

Diş sağlığını korumak için çocuğunuzun şeker tüketimini sınırlandırmalısınız. Çocuğunuzun şeker tüketimini ara öğünler yerine ana öğünlerde gerçekleştirmesine yardımcı olmalısınız.

Okula başladığı dönemlerde çocuğunuzu bir diş hekimine götürüp diş sağlığı açısından gerekli kontrollerin yapılmasını sağlamalısınız. Böylece çürük diş oluşumunun önüne geçebilirsiniz ya da çürük dişlerin erken tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

2. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Cok önemli bir konuya deginilmis, tesekkurler öncelikle. Cocuklara kucuklukten dis fircalamanin önemi anlatilmali ve dogru hareketlerle gösterilmeli. Bunu ögretme yöntemi son derece önemlidir. Benim babam kizarak asabileserek nerdeyse döverek fircalatiyordu buda beni dis fircalamadan ister istemez soguttu yillarca, hala önemini bilirim ama fircalama konusunda disiplinim yoktur . Ama kendime iyi bakarim yani sabahlari fircalamaya calisiyorum en azindan , sakiz vs .

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş