Çocukların kaç yaşına kadar arabanın ön koltuğuna oturması yasaktır?

Konu, 'Hukuk Köşesi' kısmında Avukat Canan tarafından paylaşıldı.

  1. A

    Avukat Canan Yeni Üye

    Yeni çıkan kanuna göre çocukların kaç yaşına kadar otomobilin ön koltuğuna oturması yasaktır?

    Emniyet Kemeri Mevzuatı'nın 1. maddesinin d bendine göre “taşıtlarda sürücü yanındaki ön koltukta on (10) yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır.” denilmektedir. Bu durum dünyanın çeşitli ülkelerinde farklılıklar göstermektedir. Ülkemizde 10 yaşı altındaki çocuklar araçların ön koltuklarında yolculuk yapamayacaklar. Arka koltukta oturan 3 ve üzeri yaştaki çocukların, emniyet kemeri ya da çocuk bağlama sistemleri kullanması zorunlu hale getirilmiştir.
     
  2. v

    vatandaş Misafir

    Ben 2002 doğumluyum babama aynısını söylüyorum ama ben yine arkaya oturuyorum
     
  3. b

    beyza yamannnnn Misafir

    cok guzel çok iyiki yazdınız tesekkurler
     
  4. Murat

    Murat Yönetici

    Çocuklar yeterli fiziği duruma gelene kadar ön koltuklarda oturtulmamalı, kemerin kavraması ve koltuğun kavraması ve çocuğun ayaklarının yere değmesi gibi etkenlere dikkat etmek lazım.
     
  5. Venom

    Venom Bölüm Yöneticisi

    Guvenlik acisindan belli bir yasa kadar arka koltukta guvenli bir sekilde oturmalari gayet önemli elbetteki.
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş