Çocukların Beyin Gelişiminde Uykunun Önemi

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

1. R

Rabba Bölüm Yöneticisi

Beyin gelişiminin önemi çocuklarda uykunun etkisi ile gelişmeye devam edebilmektedir. Beyin gelişimi çocukların özellikle 0- 3 yaş döneminde çok önemlidir. Bu dönemde iyi beslenen, gece uykusunu kesintisiz ve rahat bir ortamda alan küçükler yeni güne zinde ve enerji dolu başlayabildikleri gibi aynı zamanda beyin gelişimi de mükemmel bir şekilde gerçekleşmektedir.
    Türkiye’de annelerin bebek bakımları incelendiği zaman annelerin bebeklerin beslenmesine verdikleri önemi uykularına vermedikleri gözlemlenmiştir. Aslında uyku da bir besin kaynağıdır. Beyni besleyen ve gelişiminin sağlıklı olabilmesinde etkili olan en önemli kaynak olarak bilinen uyku vücudun enerji depolayarak ertesi gün zinde düşünebilme ve gelişimsel olarak kaliteli ilerleme kaydedebilirsiniz.

Çocuğunuzun gelecekteki başarılarında asıl olarak bu yaş grubundaki beslenme ve uyku alışkanlıkları olduğunu birçoğumuz bilmez. Hatayı hep çocukta ararız; halbuki ilk hata aileden kaynaklanır. Çocuk başarısızsa aile önce kendine çocuğumu iyi büyütebildim mi, onu iyi besleyebildim mi, onu sağlıklı ortamlarda uyutabildim mi, gelişimi için her şeyi yapabildim mi sorularını kendisine sormalıdır. Bu soruların ne kadar önemli olduğunu bir anasınıfı öğretmeni olarak bilsem de sizlerin de bu konulara dikkat etmeniz gerektiğini sizlere anlatmak için bu yazıyı yazdım. Umarım etkili olabilmişimdir.

Ekli Dosyalar:

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Temmuz 2015
  2. Murat

Murat Yönetici

Hem çocuklar hemde yetişkinler için uyku çok önemlidir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş