Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Çocukların 18- 30 ay arasında lazımlığa alıştırılması için en ideal dönem olarak bilinmektedir. Uzun ve zorlu bir süreç olarak bilinen tuvalet eğitiminin alınacağı zaman dilimi ne kadar çabuk başlanırsa o kadar çabuk atlatılabilmektedir.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimi için hazır olduğunu belirten işaretler şu şekildedir:

*Düzenli görülen bağırsak hareketleri varsa;

*Kendi kendine pantolonunu çıkarabiliyorsa;

*Altında bez varken bile ıslatmıyorsa;

*Çiş ve kaka terimlerinin anlamını biliyorsa;

*Uykudan kalktığı zaman yatağı kuru ise;

*Tuvaleti geldiği zaman nereye gitmesi gerektiğini gösteriyorsa tuvalet eğitimi almak için zamanı gelmiş demektir.

Eğitim almaya başlamadan önce hazırlık yapmalısınız. Mesela tuvaleti geldiği zaman bezi altında olsa dahi bezine yapmadan sizi uyarmalıdır ( tuvaletini yapmadan önce uyarmalıdır ).

Lazımlığın tuvalette olması gerektiğini öğretmelisiniz.

Aldığınız lazımlığın ona uygun olup olmadığını kontrol edin. Çocuğunuz büyüdükçe ona daha büyük lazımlık almalısınız.

Tuvalet eğitimi aldığı zaman diliminde bir günlük tutun. Bu günlüğü çocuğunuza da okuyun ki tuvalet eğitiminde yaşanan başarı ve başarısızlık durumlarından haberdar olsun.

Tuvalet eğitimi nasıl yapılmalıdır?

Sıcak havalarda eğitime başlanmalıdır.

Bezden kurtulmak için pantolon giydirmelisiniz. Böylece sızıntı olduğu zaman kısa zamanda fark edebileceksiniz.

Düzenli zaman aralıklarında lazımlığa gitmesi gerektiğini söyleyin ya da onu düzenli zaman aralıklarında lazımlığa oturtun.

Yemekten önce, yatmadan önce ve uyandığı zaman öncelikle tuvalete götürmelisiniz.

2. Netice

Netice Yeni Üye

3 yaşına gelmeden alıştırmak lazım biz öyle yaptık.

3. Murat

Murat Yönetici

Çocuklar kreş, anaokulu derken hayata erken başlıyor.

4. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Benim kardeşim 2,5 yaşında aldı tuvalet eğitimini. Bakalım benim ufaklık ne zaman öğrenecek:) Ah bir dünyaya gelse neler öğrenecek; neler öğretecek:)

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş