Çocuklarda Paylaşma Duygusu Nasıl Alıştırılır

Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında çigdemyasmin tarafından paylaşıldı.

1. çigdemyasmin

çigdemyasmin Yeni Üye

Çocuklarda paylaşmayı öğretme
    Çocuğum paylaşmayı öğrensin istiyorum
    Çocuklarda İstenmeyen Davranış Paylaşamama

Çocuğunuza paylaşmayı öğretin, Tüm annelerin sıkıntısı bu olsa gerek çocuklarda paylaşımcılık olmaması bizde bu konuya değinmek sizlere bu konuda biraz bilgi vermek istedik.
    Çocuklarda Paylaşımcılık doğuştan gelen bir özellik değildir, öğrenilir. Bazen ebeveynler gelişim olarak uygun olmadan önce paylaşım beklerler. Eğer evde birden fazla çocuk varsa muhtemelen paylaşma konusunda kavgalar olacaktır, bu doğaldır.
    Bu gibi durumlarda ne yapmalı
    Çocuğun paylaşmayı öğrenmesinin yolu, gözlem ve rehberlik olacaktır. Paylaşmayı öğretmek için çocuğu zorlamak, baştan kaybetmektir. Oyuncağını zorla almak, tehdit etmek, ceza vermek gibi yöntemler, çocuğun paylaşmaya olan öfkesini sadece arttırır. Bu nedenle, çocuğa paylaşmayı öğretirken ilk adım, kontrolün onda olduğunu çocuğa hissettirmektir: Şimdi birlikte resim yapacağız. Kalemlerinden hangisini arkadaşına vermek istersin? Mavi olanı mı, kırmızı olanı mı? Bu ifadede çocuk, sahip olduğu nesneler üzerinde hala kontrolü olduğunu hisseder. Seçim yapma ve karar verme hakkına sahip olmak, paylaşma kavramının olumlu yüzünü gösterir çocuğa.

Çocuğunuzda kendisine güven ve saygı duygusunu mutlaka uyandırın.

Çocuğunuzu paylaşması için kesinlikle zorlamayın.

Başka insanlarında kendine ait şeyleri olduklarını öğrenmesini sağlayın. O annenin kitabı, bu babanın kalemi, bu kardeşinin gömleği gibi.

Çocuğunuz adına siz paylaşmayın, çocuğunuza ait herhangi bir şeyi, ondan izin almadan bir başkasına kısa bir sure için de olsa vermeyin. Eğer size izin vermezse ısrarcı olmayın ve üzerinde durmayın.

Çocuğunuzun paylaşma yolunda attığı küçük adımlara övgüler yapın.

Çocuğunuz herhangi bir oyuncağını paylaşma önerisini reddettiğinde bir diğer oyuncağı önerin.

Çocuğunuzla paylaşma oyunları oynayayın. Bu benim kitabım ama sende bakabilirsin, seninle bir şeyleri paylaşmaktan mutlu oluyorum deyin.

Birden fazla birbirine yakın yaşlarda ve sahiplenme isteği fazla çocuklarınız arasındaki kavgalarda çok müdaheleci olmayın. Onların kendi yöntemini izleyin.

Sorun çözümlendiğinde paylaşmaya ve barışa ilk adımı atan çocuğu övün, alkışlayın.

2. R

Ruhsar Yeni Üye

Tek çocuklu ailelerde çocuklar paylaşma konusunda biraz sıkıntılı olabiliyor kreşe gidince onun sıkıntısınıda yaşayabiliyor ama biraz olsun orada alısıyor paylaşmaya

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş