Çocuklara Cinsel Eğitim Ne Zaman Verilmeli?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında hayallerim tarafından paylaşıldı.

1. h

hayallerim Yeni Üye

Çocuklar cinsiyet ayrımını fark etmeye başladıkça cinsellikle ilgili ya da ben nerden geldim, nasıl dünyaya geldim gibi sorular sormaya başlar.

*Özellikle okulöncesi dönemdeki çocuklar için cinsel organını öğrenmeye başladığı zaman bu soruları sorma eylemi baş göstermeye başlar. Bu soruya tam anlamı ile cevap verilmeli ve cinsel organın tam adı öğretilmelidir.

*Çocuğunuzun sorduğu soruyu doğru bir şekilde algılayın ve tam olarak sorusuna cevap vermeye gayret gösterin.

*Çocuğunuzun sorduğu soruya nasıl cevap vereceğinizi bilmiyorsanız ondan zaman isteyin ve sorusuna nasıl bir cevap vereceğinizi bulduktan sonra tam anlamı ile cevap verin.

*Cinsellikle ilgili her soruyu cevaplarken sevgi- saygı çerçevesinde cevaplamaya gayret edin.

*İstenmeyen bir dokunuş ya da cinsel istismar davranışını kişinin kendisinde yapmaması gerektiği gibi başkalarının yapmasına da izin verilmemesi gerektiği konusunda çocuklarınız bilinçlendirilmelidir.

*Kendi değer yargılarınız ve mahrumiyetinizi göz önüne alarak sorulara cevap oluşturmaya çalışın.

*Ergenlik döneminde ilk sorular vücut değişiklikleri ile ilgili olmaktadır. Bu durumda vücudun büyüme ile değiştiği yönünde cevaplar verilerek çocuklarınızın aklına takılan sorulara cevap oluşturabilirsiniz.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş