Çocuk Eğitiminde Disiplinin Yeri ve Önemi

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında halmin tarafından paylaşıldı.

1. h

halmin Yeni Üye

Çocuklarda Disiplin nasıl olmalı
    Çocuk eğitimindeki disiplinin önemi
    Çocuk ve Disiplin nedir

Dünkü yazımızda, ailede çocukların her istediğinin yerine getirilmesi, onları gelecekte olumsuz yönde etkilediğinden bahsederek, anne babalara, Arkadaş değil, anne baba olun! tavsiyesinde bulunmuştuk. Bugün de bu konuda uzmanların görüşlerine yer vereceğiz...

EVİN GENERALİ ANNE-BABA!
    Florida nın önde gelen psikologlarından Dr. Perry Buffington:
    Daha birkaç yıl öncesine kadar, çocuklarının her istediğini yerine getirerek onların bağlılığını kazanmaya çalışan anne babaların aslında onlara büyük zarar verdiğini savunan bir avuç insandık. Ama gün geçtikçe bu gerçeği fark edenlerin sayısı hızla artıyor. Evin generali anne babalar olmalı; lider konumda olduklarını çocuklarına göstermeli ve onlara sorumluluklarını sürekli hissettirmeliler. Mesela çocuğunuza verdiğiniz isim konusunda bile dikkatli olun ve moda isimlerden uzak durun. Örneğin ailenizde saygı duyduğunuz, değerli insanların isimlerini seçin. Böylelikle o kişide hayranlık duyduğunuz değerleri çocuklarınıza da kolaylıkla aşılayabilirsiniz.

Çocuklar disiplini erken yaşlarda öğrenmelidir. Böylelikle büyüdükçe anne babaları kendilerine sınırlar koymaya başladığında buna uyum göstermekte zorlanmazlar. Anne baba gerektiği zamanlarda çocuklarına karşı sesini yükseltmeli ve gerektiğinde de cezalandırmalıdır.

Verilecek küçük cezalar çocukların sorumluluk sahibi olarak yetişmelerinde önemli rol oynuyor. Yanlış bir şey yaptıklarında bir hafta boyunca çizgi film izlemelerini yasaklamak, tüm hafta sonu evden çıkmalarına izin vermemek, yatağa erken bir saatte göndermek, kısa bir süre de olsa kapının önüne koymak, tabaklarındaki tüm yemeği bitirmezlerse ertesi akşam yatağa aç göndermek, sebze yemeyi reddettiklerinde sevdiği yemekten mahrum bırakmak, harçlığını kesmek, sevdiği oyuncağını elinden almak gibi cezalar verilmelidir.

Çocuğunuza Onur Kırıcı Davranmayın
    Prof. Dr. Nahit Motavallı Mukaddes (Çocuk ve Ergen Psikiyatristi):
    Beyin belli bir yaştan sonra tam gelişmesini tamamlar. Bu nedenle küçük yaştaki çocukları karar vermek durumunda bırakmak uygunsuz bir davranıştır. Dolayısıyla mutlaka belli bir yaşa kadar ailenin çocuğu yönlendirmesi gerekir. Küçük yaştaki çocuklar henüz karar verme, planlama yeteneklerine kavuşmamıştır. Beyinleri geliştikten sonra bunu yapabilirler.

Disiplinden de anlaşılması gereken; çocuğun her konuda sınırını bilmesidir. Bu katı, ağır ceza anlamına gelmez. Tabii çocuğun zarar verici düzeyde bir davranışı olursa onu sevdiği bir şeyden mahrum bırakarak ceza verilebilir. Ama bu çocuğun kişiliğini zedeleyici, onur kırıcı bir ceza olmamalı...

Disiplinin iki temel hedefi
    Disiplin, bir eğitim aracı olarak düşünüldüğünde korkutma, utandırma, gururunu kırma gibi kavramlarla iç içe olmamalıdır. Disiplinin iki temel amacı vardır; Birincisi, çocuğa anlaşılır, kesin ve sınırları olan, güvenli bir ortam sunmaktır. Bu ortam çocuğun sağlıklı gelişimi için gereklidir. Disiplinin ikinci amacı ise, çocuğun kendi kendini yönetme yeteneği yani özdenetim kazanmasıdır. Çocuk denetim altında değilken de öğrendiklerini uygulayabilmeli, kurallara uymayı sürdürebilmelidir. Ebeveyni yanındayken kurallara uyan, ama denetim kalkınca çığırından çıkan çocuk özdenetim yeteneği kazanmamış demektir.

Disiplin için önemli kurallar
    Tutarlılık disiplinin en önemli ilkesidir. Ebeveyn çocuklarının uygun olmayan isteklerine birkaç kez "Hayır" dedikten sonra sonunda yine "Evet" diyorsa, çocuklar ısrar etmelerinin işe yaradığını öğrenecektirler.

Ebeveynin sözbirliği ve işbirliği oluşturması disiplin için elzemdir. Anne, çocuğa: "Dışarı çıkmadan önce oyuncaklarını topla" dediğinde baba: "Bırak gitsin, arkadaşları bekliyor" diyorsa çocuk işine gelen kuralı dinleyecektir.

Ebeveyn davranışlarıyla çocuğa örnek olduğunu unutmamalıdır. Ebeveynin öğrettikleri kuralları kendilerinin de sergiliyor olması gerekir. Kardeşine vurduğu için çocuğunu döven bir baba "kimsenin kimseye vurmaması gerekir" kuralını önce kendisi bozmuş olur.

Çocuklar anne babaların birbirilerine nasıl davrandıklarını gözlemlerler. Eşini sürekli eleştiren ya da ona alaycı bir şekilde yaklaşan bir babanın yanında çocuğun kardeşine olumlu ve saygılı davranması beklenemez.

2. R

Ruhsar Yeni Üye

Çocuklara eğitim verilirken disiplin olmazsa çocuk bunu kullanır ve asla ciddiye almaz eğitimi

3. Murat

Murat Yönetici

Kim ne derse desin disiplin her koşulda yaşama katkı ve gelişim sağlar.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş