Cimilli İbo Biyografi-Cimilli İbo Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Cimilli İbo[/b]

[​IMG] bizim Cimilli İbo’muzdur.[/b]

İbrahim Özer türkü söylemek. Bunun için İzmir’e ve İstanbul’a birkaç kere gelir. Sonunda hedefine ulaşır ve ‘Cimilli İbo’ doğar…

Kemençesiyle milleti coştururken ‘Hasretim Hepinize’ ve son olarak da ‘Cayır Cayır’ çıkar.

O artık Türkiye’nin Cimilli İbo’sudur.

Cimilli İbo kimdir?’ diye öğrenmek isteyip İstanbul’dan Gebze’ye giderken E-5 Karayolu üzerinde sağda.)

[​IMG] neler yapardı?[/b]

Bundan 30 küsur yıl önce Trabzon’da doğdum. Trabzon’da doğmamın nedeni İzmir’deki veya İstanbul’daki akrabalarımın yanına giderdim. Bu yüzden okulu liseden terk ettim.

__Ailenizin tepkisi nasıl oldu?

Babam çok kızardı. Okumamı çok isterdi. Ne yapayım kemençe çalmayı çok seviyorum.

__İzin vermiyor muydu?

Veriyordu da önce okul diyordu. Ben de gizli gizli kaçardım. Rize’de kalmam için Halk Eğitimin de Halk Oyunları hocalığı bile yaptım 7 yıl boyunca. Yetiştirdiğim bir sürü öğrencim var.

__Sonun da amacınıza ulaştınız…

Ulaştık ama çok sıkıntılar çektim. Bu piyasada yer edinmek çok zor. En büyük sıkıntımız da sponsor bulmak.

__Rizeliler sponsor teklifinde bulunmadılar mı?

Biz de zengin çoktur ama sadece kendilerine zengindir. Bir Rizelinin bir başka Rizeliye destek olduğu çok azdır. Başkalarına yapılır ama kendi insanına ‘ne de olsa bizden’ diye yapılmaz.

__Biraz açar mısınız?

Diyelim ki bir gece düzenleniyor. O geceye seni bedava getirmeye çalışır ama başka sanatçıya milyarları öder. Oysa Karadeniz Sanatçılarına öncelikle Karadenizliler sahip çıkmalıdır. Emin olun garibandan paranı alırsın ama zenginden alamazsın.

__Sanatçıların genel şikayetleri hep bu yönde…

Haklılar da. Şu da var kendi içimizde de pek birbirimizi tutmuyoruz. Daha çok destekten öte köstek olmaya çalışıyoruz. Oysa tam da Karadeniz Müziğinin popülaritesinin artığı dönemde bu birlikteliğe daha çok ihtiyacımız var.

__Gerçekten Karadeniz Müziğinde bir patlama oldu.

Eskiden kemençeyi gazetelere sarar sözleri sevmeye başladı.

__Kemençe popülariteliğini artırdı ama biraz batı müziği tarzıyla işlenmeye başlandı gibi mi?

[​IMG] daha otantik yani kendine özgü ortaya çıkıyor. Çünkü oranın kültürünü yansıtıyorsun. Hele de kendi dilinle yani şivenle yorumladığın zaman değerlerini korumuş oluyorsun. __Siz bunu yapanlardan birisiniz. Kısa zamanda herkes tarafından onay gördünüz. Buna esprili kişiliğinizin katkısı da oldu.

Bizim oralıların hepsi benim gibidir. Onlardan bir farkım yok. Hakkımızda anlatılan fıkralar boşa çıkmıyor. Kendi yaşantılarımızın bir uzantısı o fıkralar. “Dur sağa bi şey anlatayım; daha küçuğum kalk yerden bakayum’ diye bi bağırdi. “ (Bu fıkrayı bir de Cimilli İbo’nun kendi ağzıyla dinlemenizi öneririz!)

Bizim her hareketimiz biz sevgimizi dile getirmek için kullanırız. Her şeyimiz farklı bizim.

__Rizeli olmak gurur verici…

Rize’mden çok gurur duyuyorum ve seviyorum. O çay kokusuna bayılıyorum. Mis gibi kokuyor. O dağları her yerde bir Rizeli görürsünüz.

__Dizilerde bile daha çok yer alır olduk. Siz de bir dizide oynuyorsunuz…

Karadeniz müziği yapan sanatçıların artmasıyla bizlerde dizilerde rol almaya başladık. Şuan da ‘İnadım İnat’ adlı bir dizide ben de rol alıyorum.

__Diziler de Rizeli var ama Rize yok. Mekan aranıyor diziler için. Neden Rize’de dizi çekilmiyor?

Keşke öyle bir şey yapsalar! Ben seve seve hiç para almadan ben kendi adıma elimden gelen desteği yaparım.

__Rizeli her konuda başarılı ve yer edinmiş. Biraz spor desek Çaykur Rizespor’un başarısı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çay nasıl bizim geçim kaynağımızsa bu başarısını daha yukarılara çıkartmalıdır.

Cimilli İbo’yla haftanın üç günü sahne aldığı Kadırga’da bu sayfalara dökemediğimiz hoş sohbetler paylaştık. Yaşadığı komik anları bizlerle paylaşan Cimilli ibo’nun sahne performansı da doğrusu görülmeye değer. Seyircilerin hepsi keyifli bir gece geçirmenin memnuniyetini üzerinde taşıyordu.

Cimilli İbo’nun yazmasıyla şikayetini en güzel şekilde dile getirmiş oldu.

2. H

Hoca Yeni Üye

türkiye'nin yetiştirdiği sayılı müzisyenlerden

3. M

Muhibbi Yeni Üye

türkiye'nin yetiştirdiği sayılı müzisyenlerden. arkadaşları ona kısaca "cimi" der.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş