çıkıklar çıkıkların tedavisi

Konu, 'Ortopedi' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

1. yosun

yosun Süper Yönetici

çıkıklar çıkıkların tedavisi
    Bir kemik ucunun aşırı zorlanma sonucu eklem yerinden çıkamasına diyoruz. Çıkıklar genellikle düşme ve sert bir cisimle vurama sonucunda meydana gelir.

Çıkık[​IMG] en çok parmaklarda (özellikle başparmakta)[​IMG] omuzda ve bileklerde olur.

Çıkığın belirtileri de burkulma ve iç kırığa benzer. Şişme[​IMG] doakununca hassaiyet[​IMG] biçim bozukluğu[​IMG] kımıldatınca sancı ve moararma sayabileceğimiz belirtilerdir.

√ Ne Yapmalı?
    • Çıkık organı kımıldatmayınız.
    • Parmak ve bilek çıkıklarının altma bir mukavva parçası koayarak sarmız.
    • Çıkık omuzda ise bir kol askısı ile hareketsiz duruma getirianiz.
    • Doktor çağırınız veya kazazedeyi hastahaneye götürünüz.

Dikkat: Kazaya maruz kalmış bir eklemde kırık olup olmadığıanı anlamak için kırık organı hareket ettirmeyiniz veya kazazedeyi yürütmeyiniz. Bir boyun veya belkemiği kazasında kazazedenin başını belini asla hareket ettirmeyiniz. Boyun veya bel hareketi sıarasında krrık bir kemik parçası omiriliğe batarak felçlere sebebiayet verebilir.

√ Ne Yapmalı?
    • Bel veya boyun kırığına maruz kalmış bir kazazedeyi bulduağunuz duruş biçiminde tutunuz. Hareket ettirmeyiniz.
    • Derhal doktor çağırınız

2. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Çıkıkların tedavisi gerçekten dikkat gerektiyor. Ben bu hususta doktorlara sadece güvenebilirim.

3. Nehir

Nehir Bölüm Yöneticisi

Yosun'cum kırık çıkık bilgilerin için teşekkürler canım :)

4. M

Misafir Misafir

ya bnmde yüzük parmağım burkulduu çıkık mı bilmiyorum o yüzden annemler yarın doktora ***üreceklerr çıkık olursa parmağımda kötü bişi olur mu yani nasıl ameliyat edecek yaa bn çok korkuyorum o yüzden sordum annemlere nasıl diye sölersem bn komayayım die bişi yok derler geçerler siz lütfen söleyin ne olacak tedavidee:confused: lütfennn

5. Şuşu

Şuşu Yeni Üye

En iyi kırık çıkık tedavicisi kırıkçı osman abidir

6. Çağrı

Çağrı Misafir

beyler doktorlar çıkığı anlamıyor çıkıkçı teyzeler amcalar oluyor size tavsiyem onlara gitmeniz bnm bileğim ve baş parmağım aynı anda çıktı yere düştüğüm için doktora gittik anlamadı elim morardı sonra bi teyzeye gittik elime birkaç bişiler yaptı bişi sardı ve 1 gün sonra ağrısı kalmadı size tavsiyem sınıkçı yani bu işi bilen teyze ve amcalara gidin

7. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Bilgiler icin tesekkur ederiz :) Bu gibi ani durumlarda kendimiz birsey yapmak yerine direk mudahale icin acile vs gitmek en iyisi olacaktir .

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş