Cihan Ünal Biyografi-Cihan Ünal Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Cihan Ünal

Oyuncu | 1949 - Kastamonu

Cihan Ünal çocuklarını her zaman sanata yönlendirdi.

Cihan Ünal'ın ağabeyi Mete Ünal Ankara Opera Orkestrası'nda viyola çalıyor. Ablası Hepşen Akar da Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı. Cihan Ünal ailesinin desteğini hiç unutmadı...

'Benim sanatçı olmam da annemle babam kadar müzisyen olmayı düşünürdüm.'

Cihan Ünal 1968 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü'nden mezun oldu ve Ankara Devlet Tiyatrosu'nda çalışmaya başladı.

'1982 yılında bazı özel nedenler yüzünren Ankara Devlet Tiyatrosu'ndan ayrıldım. 1989 yılında İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları'na geçtim. 'Evita'daki 'Che' rolünü canlandırdım. 1995 yılında Gencay Gürün'ün kurduğu Tiyatro İstanbul'a geçtim.'

Cihan Ünal oyunculuk dışında da tiyatroya hizmet etti. 1969-82 yıllarında Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü'nde diksiyon dersleri verdi.

1980 yılında TRT'de yayınlanan Yücel Çakmaklı'nın yönettiği 'IV.Murat' dizisiyle bir anda milyonların tanıdığı sanatçı oldu. Ünal Ünal 'Seni Kalbime Gömdüm' ve 'Mine' adlı filmlerde kamera önüne birlikte geçtiği sinemanın Sultan'ına aşık oldu. Türkan Şoray'la evliliğinden de bir kızı oldu

2. H

Hoca Yeni Üye

eğer emekli olmadıysa hacettepe üniversitesi'nde görevli sanatçıdır.

3. M

Muhibbi Yeni Üye

onun oynadıgı filmlere rastladığımda bi şekilde filmin sonunu getiriyorum. garip bi istatistik.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş