Cevat Şakir Kabaağaçlı Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında ender tarafından paylaşıldı.

1. ender

ender Yeni Üye

Cevat Şakir Kabaağaçlı Halikarnas Balıkçısı olarak tanınan ünlü roman ve hikaye yazarıdır. Bodrum'a aşık bir yazardır. 17 Nisan 1886 yılında dünyaya gelmiştir. Babasının - Mehmet Şakir Paşa- Girit'te yüksek komiserlik görevi esnasında dünyaya gelmiştir. Annesinin adı İsmet Hanım olup; baba tarafı köklü aile olan Şakir Paşa ailesine mensuptur- Babası 2. Abdülhamit'in sadrazamlarındandır-.

Babasının Atina'da elçilik yaptığı yıllarda henüz çocuktu. 1904 yılında Robert Koleji'ni bitiren Cevat Şakir Paşa yüksek öğretim hayatını 1908 yılında İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde Yeni Çağlar Tarihi Bölümü üzerine yapmıştır. 1913 yılında İtalya'da evlenmiştir. Eşi İtalyandır ve onunla beraber İtalya'da kalmayı tercih etmiştir. Resim derslerini İtalya'da alıp İtalyanca ve Latince dillerini öğrenmiştir.
    resized_62988-63bfcevata.jpg
    Tabancasından çıkan kurşun ile babası ölünce 14 yıl hapse mahkum edilmiştir - 1914 yılı-. Yedi yıl ceza çektikten sonra verem hastası olduğu için affedilip tahliye edilmiştir. Bir süre tekkeye devam edip 1910- 1925 yıllarında Resimli Ay ve İnci gibi dergilere yazılar yazıp kapak resimleri, süsleme, karikatürler çizmiştir. Hüseyin Kenan takma adı ile yazdığı "Hapishane idama mahkum olanlar bile bile asılmaya nasıl giderler" öyküsünü yazması üzerine Ankara İstiklal Mahkemesi tarafından yargılanmıştır. 3 yıl sürgün cezasına çarptırılmıştır(1925). 1, 5 yıl sonra affedildi. Sonra Bodrum'da kalmayı tercih etmiştir. Hayatını da gazetecilik ve turist rehberliği ile kazanmaya devam etti. 1973 yılında kemik kanseri'nden İzmir'de vefat etmiştir.

2. Sabır

Sabır Admin Yetkili Kişi

Şakirpaşa ve arasındaki olayları biliyorum, çok çekmiş ve sonucunda cezasını vermiştir.

3. Murat

Murat Yönetici

Adamın hayatı tam bir entrikaların içinde geçmiş yazık ya ben çok üzüldüm.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş