Cemaatle Namaz Kılmanın Fazileti Nedir

Konu, 'Dini Bilgiler' kısmında Abdullah Bin Murat tarafından paylaşıldı.

1. A

Abdullah Bin Murat Yeni Üye

Cemaatle Namaz Kılmanın Fazileti Hakkında Bilgiler
    Cemaatle Namaz Kılmanın Faziletleri Nelerdir

Cemaatle namaz kılmanın faziletleri hakkında sözler:

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Bir kimsenin cemaatle kıldığı namazın sevabı, evinde ve çarşı pazarda kıldığı namazdan yirmi beş kat daha fazladır O kimse abdestini güzelce alıp, sonra sadece namaz kılmak maksadıyla mescide giderse attığı her adım sebebiyle bir derece yükseltilir, bir hatası da silinir Namazını kıldıktan sonra abdestini bozmadan namaz kıldığı yerde kaldığı müddetçe, melekler ona:
    Allahım! Ona rahmetinle muamele et, ona acı! diyerek dua etmeye devam ederler O kimse namazı beklediği sürece namazda imiş gibidir ”

Kendisine Amr İbni Kaysda denilen meşhur müezzin Abdullah İbni Ümmü Mektûm radıyallahu anh :

–Yâ Resûlallah! Muhakkak ki Medine’nin zehirli haşereleri ve yırtıcı hayvanları çoktur, dedi Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:
    – “Hayye ‘ale’s–salâh, hayye ‘ale’l–felâh’ı işitiyor musun? Öyleyse mescide gel” buyurdu

Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“Canımı gücü ve kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederek söylüyorum, içimden öyle geçiyor ki, odun toplamayı emredeyim, odun yığılsın Sonra namazı emredeyim, ezan okunsun Daha sonra bir adama cemaate imam olmasını emredeyim En sonunda cemaate gelmeyen adamlara gidip onlar içindeyken evlerini yakayım ”

İbni Mes’ûd radıyallahu anh şöyle dedi:

“Yarın Allah’a müslüman olarak kavuşmak isteyen kimse, şu namazlara ezan okunan yerde devam etsin Şüphesiz ki Allah Teâlâ sizin peygamberinize hidayet yollarını açıklamıştır Bu namazlar da hidayet yollarındandır Şayet siz de cemaati terkedip namazı evinde kılan şu adam gibi namazları evinizde kılacak olursanız, peygamberinizin sünnetini terketmiş olursunuz Peygamberinizin sünnetini terkederseniz sapıklığa düşmüş olursunuz Vallahi ben, nifakı bilinen bir münafıktan başka namazdan geri kalanımız olmadığını görmüşümdür Allah’a yemin ederim ki, bir adam iki kişi arasında sallanarak namaza getirilir ve safa durdurulurdu”

Müslim’in bir rivayetinde İbni Mes’ûd şöyle demiştir: “Şüphesiz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem bize hidayet yollarını öğretmiştir İçinde ezan okunan mescidde namaz kılmak da hidayet yollarındandır”

Ebu’d–Derdâ radıyallahu anh şöyle dedi: Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’i:

“Bir köy veya kırda üç kişi birlikte bulunur da namazı aralarında cemaatle kılmazlarsa, şeytan onları kuşatıp yener Şu halde cemaate devam ediniz Muhakkak ki sürüden ayrılan koyunu kurt yer” buyururken işittim

2. N

Neslişah Yeni Üye

cemaatle namaz kılmak gerçekten önemli vede sevabı daha büyük

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş