çaresiz baba oLmaK..iste gercek hayat((((

Konu, 'Dini Hikayeler' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

1. yosun

yosun Süper Yönetici

"Alo!.." dedi kizim. Sesi öyle halsiz geliyordu ki, aglamakli ...

"Yavrum..." dedim, "rahatsiz misin?"

"Baba" dedi, yutkundu, bir müddet durdu. Heyecanla ndim, korktum. "Söyle yavrum" dedim, "Birsey mi oldu?"

"Bankamati k para vermiyor, limit bitmis" dedi, devam etti: "Bana bir 10 milyon gönderebilir misin?"

Elim ayagim tutmaz oldu, koltuga yigildim. .. "Tabii yavrum" dedim, "yarin gönderirim, sen üzülme."

"Tesekkür ederim babacigim" dedi, telefonu kapadi.

Yüksek okulda okuyordu kizim ve "bir 10 milyon gönderebilir misin?" diyordu, sadece 10 milyon... Insanligi mdan utandim, baba olusumdan utandim. Elimin tersiyle yanaklari mdan akan gözyaslarimi sildim, hanimim görmesin diye... 10 milyon lazimdi bana, ama nereden bulacakti m... Yüzümü yikamak için banyoya girdigimd e, gözüm nisan yüzügüme takildi, bir an umutlandi m. Iste 10 milyonu bulmustum ... Tanidigim sarrafa gittim, daha önceden parmagimd an çikardigim yüzügü, ihtiyaçtan sattigimi belli etmemek için, gülümsemeye gayret ederek uzattim.. .

"Parmagima bol geliyor da..." dedim. Sarraf tartti, "8.5 milyon" dedi. "Yenisini mi alacaksin, yoksa bozayim mi?" diye de ilave etti... Ben "10 milyon" dedim. Anladi sarraf, "tamam 10 milyon vereyim". Yüzüme öyle bir bakisi vardi ki, birbuçuk milyon sanki sadaka, sanki fitre, sanki yardim içindi...

Hiçbir sey demedim, parayi aldim. Kizim, yavrum geldi gözümün önüne, "baba" diyordu, "bir on milyon gönderebilir misin?"... 10 milyon tamamdi da, gönderme isini nasil yapacakti m? Keske 11 milyon deseydim, diye düsündüm... Devamli takildigi m lokale çiktim, çayci çocuk ortaligi temizliyo rdu, kimsecikl er gelmemist i.

"Ahmet" dedim, "bir kagit, kalem ver". Aldigim kagida kizimin adini, adresini yazdim. "PTT'ye git, bu adrese su 10 milyonu yatir, ücreti ne ise gelince öderim" dedim. Çocuk 10 milyonu ve kagidi aldi gitti... Ben de lokalden kaçtim!.. O gece yatakta sabaha kadar döndüm durdum. Bir türlü uyku girmiyord u gözüme. "Al diyordu" sarraf, "Sadakam olsun zavalli memur..." Ben 24 yillik vergi memuruyum . Bakkaldan, kasaptan, kisacasi esnaftan borç para alamam. Banka kartimin limiti doldu... Firindan o ekmegi alirken, kasada duran arkadasa "10 ekmek oldu, 13 ekmek oldu" derken, ne
    çektigimi ben bilirim. Bir sigara almak için yaninda da iki makarna alirken ne çektigimi ben bilirim. O on milyonun kizima kaç gün yetecegin i, o on milyonla kizimin kaç simit alabilece gini ben bilirim.. .Devletim i çok seviyorum, memleketi me canimi veririm, bunlara sahip çikmamiz gerektigi nin bilincind eyim. Bir firtina yasiyoruz, firtinala r hiçbir zaman denizi sevmemizi engelleye mez. 24 sene dayanmisi m, biraz daha dayansam ne çikar?.. 10 milyon ne ki, iste buldun ve bütün dertleri bitti...

"Baba bana bir 10 milyon gönderebilir misin?" Gönderirim kizim, gönderirim, ama nisan yüzügüm de yok artik, hem saatim para etmez ki... Beni üzen, kahreden, dairede çalisirken borçlu bulundugu m esnafin para yatirmaya geldigind e, yanima ugrayip "30 milyon yatiracag im diye üzerime o kadar almisim, 45 milyon çikti, varsa bana bir 15 milyon verebilir misin, dükkana gelince veririm" demeleri. Ama ne olursa olsun, gazeteler in yazdigina göre, 2.3 oraninda zam varmis, bu da eder 5 milyon. Allah razi olsun, bir kilo eti kurtardik . Belki de kizima gönderirim, simit alir, bol bol yer. Sayin Bakanim, babalik yapamiyor um, bu beni kahrediyo r, içten içe yiyip bitiriyor . Kizim da isin bilincind e, o da orada kahroluyo r.

Nasil bir gençlik yetistiri yoruz? Bu vatani kimlere teslim edecegiz; gelecegim iz bitiyor. Sizden bakanim olarak bir istirhamd a bulunmak istiyorum; Allah rizasi için, evinizde, koltugunu zda otururken, çocugunuzun veya torununuz un yüzüne bir bakin, size elini uzatip "bana bir 10 milyon verebilir misin" dedigini düsünün. Düsünmezsiniz bilirim. Bir de beni düsünün, kizimi düsünün... Yalnizca düsünün yeter!..

Ismi mahfuz bir memur Turkiye 25.04.200 1

2. Murat

Murat Yönetici

Allah kimseyi çaresiz etmesin.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş