Canınız Çok Yemek Yemek Mi İstiyor?

Konu, 'Sağlıklı Beslenme ve Diyet' kısmında denizkızı tarafından paylaşıldı.

1. denizkızı

denizkızı Yeni Üye

Zaman zaman canınız bir şeyi çok yemek yemek istiyor; kendinize bir türlü engel olamıyor musunuz? Özellikle hamile bayanlar gelir aklıma ne zaman canım bir şey çekse. Aynı anda hem tatlı hem de tuzlu bir hamilenin yemek isteyeceği şeydir bence.

Yapılan araştırmalar yemek yeme arzusu ile kişinin içinde bulunduğu an ile ilişkilendirdiği bir yemek yeme anını hatırladığını kanıtlamaktadır. Üzüntü, gerginlik, sıkıntı, gerginlik ve stres bu yemek yeme arzularını tetikleyen nedenler arasında yer almaktadır.

Kimi zaman adet döneminde de canımız başka şeyler çeker. Gecenin bir vakti pamuk şeker ya da bitter çikolata istediğiniz oldu mu? Benim oluyor:) Tam bir kilo sebebi. Gerçi şu ara sürekli bir engel koyuyorum kendime. Sebebi ise irademe hakim olup biraz zayıflamak isteme arzum. Adet döneminde ve hamilelik döneminde bu bir şeyi çok yeme arzunuza engel olamama durumu hormonal kaynaklı olabilir dense de bu konuda kesin bir tanı henüz konulamamıştır.
    150428144307_cravings_464x261_bbc_nocredit.jpg
    Deneyler belli bir yiyeceği yemeye olan arzunun bazı bilişsel yetenekleri kısıtladığını kanıtlamıştır. Çünkü yeme arzusu beynin bir yerini sürekli olarak işgal etmektedir.

Kişilerin bu arzusunu engellemek için tetris oyunu oynayan ve karıncalı tv izleyen kişilerle deney yapılmış olumlu sonuç alınmıştır. Siz de bu aşırı yemek yeme arzunuza engel olmak için beyninizi meşgul edecek başka şeyler bulabilirsiniz.

2. Murat

Murat Yönetici

İşe dalarsanız unutursunuz ben öyle yapıyorum çok acıkırsam küçük şeyler atıştırmaktayım.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş