Çalma Davranışı Gösteren Çocuğa Karşı Anne Baba Tutumu Nasıl Olmalıdır?

Konu, 'Ruh Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Anne babayı en çok endişelendiren davranış bozuklukları arasında yer alan çalma davranışı sergileme eylemi endişelenecek bir davranış bozukluğu olarak bilinmektedir.

  *Anne baba çalma davranışı ile karşı karşıya kaldığı zaman kesinlikle aşırı tepki vermemelidir. Bağırıp çağırmadan da bu davranışın yanlış bir davranış olduğu çocuğa anlatılabilir.

  *Çocuk hırsızlık yaptı diye hemen kötü diye damgalanmamalı; davranışın yanlış bir davranış olduğu konusunda çocuk uyarılmalıdır.

  *Çocuğun başkasından izinsiz aldığı eşyayı vermesi sağlanmalıdır. Çocuğun aldığı eşyayı verirken özür dileme davranışı göstermesi sağlanmalıdır. Aldığı eşya kırılmışsa kendi harçlığı ile alması sağlanmalıdır.

  *Çocukla konuşarak sorun çözülebilir. Neden çaldın, ne düşünerek bu eşyayı çaldın gibi sorularla konuya giriş yapılabilir. Böylelikle sorunun derinliklerine inilmiş olur.

  *Çocuğunuzun yaptığı hatalı davranışlarda ona size yardımcı olacak birtakım işler yapmasını isteyebilirsiniz. Mesela hırsızlık yaptığı zaman aldığı eşyayı geri verdikten sonra ( tabii ki özür dileyerek ) ardından sizin için balkonları yıkamasını isteyebilirsiniz.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş