Büyüteci Tanıyoruz

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Her sene büyüteç ile ilgili yaptığım etkinlikler arasında yer alan inceleme çalışmalarında parmak izi, bitki ya da kendi parmaklarımız ilgi çekici olmuştur. Birçok öğrenci bu inceleme esnasında meraklı sorularını bizden esirgememekte ve her türlü ilginçlikleri ile bana eşlik etmektedirler. Bitkinin yaklaştıkça büyüyen gözenekleri nasıl ilgi çekiyorsa parmaklarımızdaki dokularda onlar için ilgi çekici hal almışlardır. Siz de büyüteci anlatacağınız bir gün aşağıda eklediğim faaliyetlerden yararlanmaya ne dersiniz?

Serbest Zaman- Fen Matematik:

Öğretmen sınıfta yerlere minik çiçekler koyar. Çocuklara “Çocuklar; bu çiçekleri incelemek ister misiniz? Bunu nasıl yapabiliriz?” denilerek çocuklarla birlikte ayna ile cam ile çiçekler incelenmeye çalışılır. Görüntülerin aynı olduğu söylenir. “Peki, şimdi biz bu çiçekleri daha detaylı nasıl inceleyebiliriz?” diye sorar. Bu sırada “Büyüteçtir benim adım. Büyütmektir tek amacım. Tutun sapımdan benim, baktığını büyüterek göstereyim.” sözlerini ezgili olarak söyler.

Öğretmen çocukları büyüteçle ellerini, parmaklarını ve tırnaklarını incelemeleri için yönlendirir.

Sonra çocuklarla bahçeye çıkılarak toprak vb. malzemeler incelenir.

“Büyütecinle neyi incelemek istersin? Çok farklı bir büyüteç yapsaydın, bu büyüteci nasıl yapardın?” soruları çocuklara sorulur. Görüş ve düşüncelerini anlatmalarına fırsat verilir.

23.jpg buyutec_b_1110_1_b.jpg

Türkçe- Sanat:

“Benekli İnceleme Yapıyor” adlı hikâye anlatılır.

Benekli her sabah kahvaltısını yaptıktan sonra bahçede inceleme yapmayı çok severdi. Bahar ayında tabiatta olan değişiklikleri görmek onu çok sevindirirdi. İncelemeleri yaparken kuş arkadaşları, kedi dostları da onunla beraber olurdu.

Bir sabah yine inceleme yapmak için bahçeye çıktı. Eline büyüteç de aldı. Çok küçük canlıları da bu sayede görebiliyordu. Bahçede dolaşırken…”

Çocuklardan anlatılan hikâyeyi tamamlamaları istenir.

Üfleme tekniğiyle sulu boya çalışması yapılır. Öğretmen her çocuğa pipet verir. Her öğrencinin kâğıdına oldukça sulu, sulu boya damlatır. Öğrenciye pipetle boyanın üzerine üfleyerek boyanın dağılmasını sağlama yönlendirmesi yapılır.

A4 kâğıdının yarısına yapılan çalışma ikiye katlanılarak diğer bölüme de geçmesi sağlanır.

2. Murat

Murat Yönetici

Kızımla büyüteç çalışması yapmış ardından uzun süre bu araçla ilgilenmişti.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi

Sayfayı Paylaş