Büyük Küçük Kavramı İle İlgili Hikaye

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Çocuklara at, fare, fil, arı, inek, kelebek gibi bir küçük, bir büyük hayvan resimlerinin bulunduğu çalışma sayfaları dağıtılır. Bu hayvanların isimleri ve büyüklükleri üzerine sohbet edilir. Büyük olan hayvanları boyarlar. Küçük olan hayvanların üzerine çarpı işareti koyarlar. Boyama çalışması bitince büyük-küçük kavramları ile ilgili pandomim çalışması yapılır. Pandomim çalışması izlendikten sonra sınıfta büyük ve küçük merkezi oluşturulur. Aşağıdaki şiir çocuklarla birlikte okunur:

Büyük-Küçük

Ben büyüdüm/Ellerim, ayaklarım büyüdü

Giysilerim küçüldü/Şimdi ben ne yapayım

Büyük giysiler alayım/Küçük giysilerimi

Kardeşlerime dağıtayım.

Şiir okunduktan sonra Kurbağa ile öküzü hikâyesi okunarak büyük-küçük kavramı tartışılabilir.

KURBAĞA İLE ÖKÜZ

Minik bir kurbağa derenin kenarında oynarken su içmeye gelen bir öküz görmüş.
    Kurbağacık hayatında ilk defa öküz görüyormuş. Bir kendi minikliğine bir de öküzün kocamanlığına bakmış. Ve korkuyla evinin yolunu tutmuş. Evde babasına
    'babacığım ......'demiş:
    'Bugün kocaman bir (öküz)canavar gördüm o kadar büyüktü, O kadar büyüktü ki anlatamam!'
    Babası da o bir öküz sen onun kadar büyük olamazsın demiş.

Baba kurbağa böyle dedikten sonra küçük kurbağa baba sözü dinlememiş ve günlerce doymak bilmeden önüne ne çıkarsa yemiş. Sonunda kocaman bir kurbağa olmuş ve yavru kurbağa ya babası:
    'Nasıl onun kadar kocaman oldun mu?'
    'Hayır babacığım o çok daha büyüktü'
    Bunun üzerine baba kurbağa öküz kadar olabilmek için aynı
    oburluğunu gene sürdürmüş. Zavallı kurbağa sonunda dayanamayıp patlamış.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş