“Burnum” adlı parmak oyunu; “Çiçeklerin Kokusu” adlı hikâye

Konu, 'Eğitim Öğretim' kısmında Hayal Gemisi tarafından paylaşıldı.

1. Hayal Gemisi

Hayal Gemisi Yeni Üye

Türkçe:

“Burnum” adlı parmak oyunu çocuklarla oynanır.

Bu benim burnum (Burun tutulur.).

Annemin pişirdiği lezzetli yemeğin kokusunu (Koklama öykünmesi yapılır.),

Elimle tuttuğum gülün kokusunu (Elde gül varmış gibi koklanır.),

Kardeşimin güzel kokusunu,

Seninle hissederim,

Benim güzel burnum. (H. Azman)

Çocuklara burnun önemi ile ilgili seviyeye uygun bilgi verilir. Çocuklara burunlarını elleriyle kapatmaları, ağızların da kapatmaları söylenir. Bir süre sonra çocuklar burunlarını açmak zorunda kalacaklardır. Çocuklara burnumuz sayesinde nefes alabildiğimiz, ayrıca burnumuzla kokuları da hissedebildiğimiz söylenir.

“Çiçeklerin Kokusu” adlı hikâye anlatılır.

“Çiçekler güzel koku çıkarabilmek için birbirleri ile yarışıyorlarmış. Çevrelerindeki varlıkların dikkatini çekmeye uğraşıyorlarmış. Yağmur yağmaya başlamış. “İşte şimdi birilerinin dikkatini çekebiliriz!” diye düşünerek sevinmişler. Çünkü hepsi yağmurun üzerlerine “Tıp tıp tıp!” diye damlaması ile daha bir parlak, daha bir güzel görünüyorlarmış. Tavşan yanlarından zıplayarak geçmiş. Ama onlara dönüp bakmamış. Kurbağa zıplayarak geçmiş ama o, sineği kovalamakla öylesine meşgulmüş ki çiçekleri fark etmemiş bile. Sonra güzel bir kelebek gelmiş. Çiçeklerin üzerinde nazlı nazlı uçmuş. Her çiçekten biraz bal özü yiyerek karnını doyurmuş. Ama çiçekleri hiç koklamamış. Çiçekler “Yine kokumuzu fark eden olmadı.” diye üzülmüşler.

Sonra bir çocuk oradan geçiyormuş. Çiçekler çocuğun dikkatini çekmiş. Eğilmiş, çiçekleri koklamış, koklamış. “Oh! Ne güzel de kokuyorlar. Size ne güzel kokular verilmiş.” demiş. Çiçeklerin yapraklarını tek tek okşamış. Çiçekler çabalarının boşa gitmemesine çok sevinmişler.” (N. Şirin)

Anlatılan hikâyenin draması yapılır.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş