Bulgaristan usulu patatesli musakka

Konu, 'Dünya Mutfakları' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

1. Nehir

Nehir Bölüm Yöneticisi

MALZ. (4kişilik)

5 adet patates
    1/2 kilo kıyma
    1/2 bardak su
    3 kaşık un
    2 kaşık sıvı yağ
    1/2 lt süt
    2 adet yumurta
    kırmızı biber,kekik,tuz,karabiber

HAZIRLANISI

Patateslerimizi küp küp doğruyoruz (fazla küçük olmasın),kıymamızı tavada baharatlarımız ile bir güzel kavurduktan sonra (iyice pişmeli kıyma),patateslerimizi ve suyumuzu ilave edip tavanın kapagını kapatıp15 dk kısık ateşte pişirişyoruz (hafif yumuşıycak patatesler)

Başka bir derin tavamıza yağımızı ve unumuzu koyup pembeleşene kadar kavuruyoruz,pembeleşen helva kıvamındaki karışıma yavaş yavaş sütümüzü ekliyoruz.Karışımın içinde un ve süt krep kıvamı alıncaya kadar karıştırıyoruz,biraz tuz ilave edilebillir.

Patates ve kıyma karışımını orta boy bir tepsiye dokuyoruz.Aman dikkat fazla sulu olmasın[​IMG]
    Un ve sütlü sıcak karışıma 2 yumurtayı kırıp iyice karıştırıyoruz,tepsideki patates ile kıymanın üstüne güzelce seriyoruz.
    180 derecelik fırında yemeğin üstü kızarana kadar pişiriyoruz.
    Börek gibi dilimlere bolerek servis yapiyoruz
    Afiyet olsun

2. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Patatesli musakka tarifleri birbirine benzer ancak bulgarların ve bizimkiler sanki ikiz gibi normaldir gerçi kültürler birbirine girmişti :) Kıymalı musakka favorim bu arada.

3. n

nehirim Yeni Üye

patlıcan musakkayı duymuştum ama patatesli musakkayı ilk kez duyuyorum

4. Nursena

Nursena Admin

Bende patates musakka resimi ekliyorum :)

Ekli Dosyalar:

5. Murat

Murat Yönetici

Daha önce denemedim ancak bu resimden sonra muhakkak hanıma yaptıracagım.

6. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Cok guzel ve lezzetli bir yemek olarak görunuyor. Daha önce hic denemisligim yok benimde, anneme bir söyliyeyim bu yemegi.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş