Buket Uzuner Biyografi-Buket Uzuner Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

[​IMG] Gergedan ve Argos gibi dergilerde art arda öykü ve yazıları yayınlandı. Rapsodi Dergisi’nde kadın ve gezi sayfaları hazırladı. Kanada Yazarlar Derneği (TWUC) üyesi. 1993-1995 arasında Türkiye PEN Yazarlar Derneği yönetim kurulunda görev aldı.

ESERLERİ

ROMAN:

İki Yeşil Susamuru Sevgilileri ve Diğerleri (1991)

Balık İzlerinin Sesi (1992)

Kumral Ada Mavi Tuna (1997)

ÖYKÜ:

Benim Adım Mayıs (1986)

Ayın En Çıplak Günü (1988)

Güneş Yiyen Çingene (1989)

Karayel Hüznü (1993)

Şairler Şehri (1994)

GEZİ:

Bir Siyah Saçlı Kadının Gezi Notları (1989)

Şehir Romantiğinin Günlüğü (1998)

New York Seyir Defteri (2000)

ÖDÜLLERİ

1989 Yunus Nadi Öykü Yarışması mansiyon

1993 Yunus Nadi Roman Ödülü Balık İzlerinin Sesi ile

SON DAKİKA SON DAKİKA SON DAKİKA SON DAKİKA SON DAKİKA

Buket Uzuner'in 2007 Mart başında yayımlanacak İSTANBULLULAR adlı romanı 2005 yazında Atatürk Havalimanı' nda 4 saatte geçiyor. İstanbul' un kendisinin de bir anlatıcı- karakter olduğu roman dolayısıyla Türkiye' sinden bir kesit sunuyor. Bir İstanbul romanının en olmazsa olmazı aşk baş köşede yer alıyor!

Buket Uzuner'den İstanbul’un Otobiyografik Romanı

Buket Uzuner çok sesli ve hoşgörülü büyük kent imgesine yeniden dönmek arzusundaki İstanbul üzerinden kurguluyor.

Hem kendisinin tutkuyla bağlı olduğu onları yanyana diziyor.

İstanbul Atatürk Havalimanı uluslarası terminallerinde 2005 yazında5 yılda yazdığı 1200 el yazması sayfayı düzelterek bilgisayara çekmesi” aşamasındadır. (Mart 2006)

Buket Uzuner’ in kendi deyişiyle "Bu son yazımda gündüz dahil zaman ve yön duygusunun yittiği romancının karabasan dönemleri...”

Buket Uzuner Avrupa Yollarında

BUKET UZUNER Haziran ayından bu yana Avrupa�nın değişik kentlerinde düzenlenen etkinliklerde Türk edebiyatını temsil ediyor. İlk olarak Viyana' da bir okuma ve Türklerin AB macerası üzerine bir konuşma ile başlayan süreçte Uzuner�in �Türklerin 800 Yıllık Batı Yolculuğu� adlı makalesi Viyana�da yayınlanan TRANSITION STUDIES REVIEW dergisinin TEMMUZ 2005 sayısında İngilizce olarak yayımlandı.

.

2. H

Hoca Yeni Üye

son kitabı uyumsuz defne kaman'in maceraları'nın son hazırlıklarında olan yazar.

3. M

Muhibbi Yeni Üye

zun beyaz bulut'' eserinin hediyecisidir...

4. K

Kalecik Yeni Üye

Buket'in kitapları oldukça akıcı ve sürükleyici onun kitaplarını okurken hiç sıkıldığımı hatırlamıyorum

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş