Bisiklet

Konu, 'Avcılık ve Doğa Sporları' kısmında denizz tarafından paylaşıldı.

1. d

denizz Yeni Üye

Bisiklet
    bisikletin öyküsü:
    Bisikletin Öyküsü

İlk bisiklet 1791 de Sivrac'ın bisikletiymiş. . Direksiyonu ve (gidonu) bile yokmuş. . 1817 de ilk gidonlu bisiklet bulunmuş (Karl von Dralis) ve 1839 da Mac Millan'ın ilk pedallı bisikletin buluşu bu günkü bizlerin bildiği bisikletin taslağı kabul edilmiş. .

Aslında bisikletin en ilkel şekline 12. Y. Y. da Çin'de rastlanmış. .
    Bisikletin ilk tasarım çizimleri kime mi aitmiş ? ( Ben öğrendiğimde hiç şaşırmadım ) 1493 yılı tarihli ve Leonardo da Vinci imzasını taşıyormuş. .
    Fransız Sirvac'ın yaptığı bisiklet ise sağ ve sol ayağın itmesiyle yürüyen bir bisikletmiş. . Bu bisiklete "Celerifere" adını vermişler ve 1791 tarihliymiş. .
    Baron Karl Von Drais, Drais de Senerbol'un yaptığı bisikleti geliştirmiş ve bisiklete gidon ilave etmiş. .

Bu bisiklette 1816 tarihini taşıyormuş ve bu bisiklet tahtadan imal edilmiştir. Ancak 1818'de bisiklette ****l kullanılmaya başlanmış.

Leonardo Da Vinci'nin çizimleri kullanarak ilk pedallı bisikleti üreten Kirkpatrick Mac Millan'mış. 1839-1840 yılları arasında İskoçya'da yapılan bu bisiklet, halen Londra Science Museum'da sergilenmekteymiş. .

1855'te Fransız Ernest Michaux'un bisikleti pedalı etkin olarak kullanmış.
    1870'den sonra geliştirilen yeni bisikletler "Bicyole" adıyla anılmış. .
    I. Dünya Savaşı'nda Avrupa ülkeleri bisikleti askeri amaçla (ordu süratinin artırılması) amacıyla da kullanmışlar.

Bisiklet deprem sonrasında kullanabileceğimiz tek mantıklı ulaşım aracı'' diye de özetliyor yetkililer. .

2. Nursena

Nursena Admin

Aslında bisiklet kullanımını artırmak gerekiyor. Spor olarak çok fazla yararı var.

3. i

irem Yeni Üye

Bisiklet kullananlara hayranım ama ben bir türlü başaramadım :)

4. A

Abdullah Yeni Üye

Bisiklet spor olarak fazla yararı var ama ne yazık ki insanlar çok fazla kullanmıyor ama bunu arttırırsak çok güzel olur.....

5. M

Muhibbi Yeni Üye

Bisiklet bizim için en iyi araçdır onunla her yere gidebiliriz am bunun için azimlive kendimize olan inancımızı en üst sevıyede tutmamız gereklidir.

6. N

Nursultan Yeni Üye

bisikletin hikayesi çok ilginçmiş doğrusu

7. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Bisiklet surmek cok zevkli aslinda ancak kucuk yaslarda cok binerdim ama buyuyunce o heyecani kaybettim

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş