“Benim düzenli odam” adlı kapı süsü; “Çiftçi Çukurda” adlı oyun

Konu, 'Eğitim ve Kadın' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Sanat:

“Benim düzenli odam” adlı kapı süsü hazırlanır. Plastirin hamurlar değişik renklerde ayrı ayrı açılır. Üst üste konularak rulo yapılır. Eninden (poğaça hazırlarken yapıldığı gibi) keserek iki adet asetat kâğıdı arasına yerleştirilir. Kâğıdın üzerinden bastırarak asetatın arasındaki hamur parmaklarla yayılarak rengârenk şekiller oluşturulur. Asetat istenilen şekillerde kesilerek “Benim düzenli odam yazılarak evdeki kendi odasının kapısına takmak üzere evlere gönderilir.

Oyun Hareket- Müzik:

“Çiftçi Çukurda” adlı oyun oynanır.

Öğrenciler el ele tutuşup bir halka oluştururlar. İçlerinden biri çiftçi olarak seçilir. Çiftçi halkanın ortasında durur. Öğrenciler bir yandan şarkıdaki sözleri söylerler. Diğer yandan dönerler. Oyun sırasında “Çiftçi hanımını aldı.” sözleri söylenirken çiftçi halkadaki çocuklardan birini seçerek alır. Sözlerin diğer dizelerine göre “Hanım çocuğunu, çocuk köpeğini, köpek kedisini, kedi faresini, fare ise peynirini alır.” oyun böylece devam eder. Diğer seçilenler halkanın içinde ikinci bir halka oluşturulurken peynir ortada bırakılır. Çocuklar “Peynir yalnız kaldı.” diyerek el çırparlar. Peynir halkanın içine girmeye çalışır. Girdiğinde oyun yeniden başlatılır.

Çiftçi çukurdaydı, / Haydi, köylü kızı, / Çiftçi çukurdaydı, / Çiftçi hanımını aldı, / Haydi, köylü kızı, / Çiftçi hanımını aldı.

Aynı nakaratlar “Hanım çocuğunu, çocuk köpeğini, köpek kedisini kedi faresini…” diye devam ettirilir.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş