Belkıs Özener Biyografi-Belkıs Özener Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Belkıs Özener

Vikipedi özgür ansiklopedi

Belkıs Özener Türk Sanat Müziği sanatçısı.

1940 yılında doğmuştur. Henüz 16 yaşındayken Tepebaşı'nda ilk defa sahneye çıkar. 19 yaşında evlenir ve Benek Bengü ve Barkın adlarında üç çocuğu olur.

Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Fatma Girik gibi sinema yıldızların yerine şarkıları seslendirmiştir.

Seslendirdiği başlıca şarkılar; Kıskanırım Seni Ben'dir.

ineması'nın gizli sesi dinleyicileri Türk Sineması'nın naif yıllarına doğru sihirli bir yolculuğa çıkarıyor. Bu albüm aynı zamanda Kalan Müzik'in yeni albüm serisi

GİZLİ STAR: BELKIS ÖZENER
    Siyah beyaz seyrettiğimiz Türkan Şoray'lı Hülya Koçyiğit'li filmlerde dinlediğimiz şarkıları hep Belkıs Özener seslendirmiştir. Gönül Yazar'ın kardeşidir. Ama bunları çoğumuz bilmeyiz nedense çünkü Belkıs Özener bir türlü ön plana çıkamayan ender starlardan biridir.

[​IMG][/b][/url]

Belkıs Özener 1955 yılında İstanbul'da yapılan bir ses yarışmasında birinci olur ve o yılların ünlü gazinolarından biri olan Beyaz Park'ın sahnesinde ödülünü alırken herkes bu kızın ilerde büyük bir sanatçı olacağını düşünüyordu. Olmasına oldu ama sahne ve plak dünyasından değil de ünü yerli filmlerde sesini verdiği oyuncular sayesinde oldu. Zeki Duygulu Müjde Ar gibi sanatçılar gerçek sesleriyle karşımıza çıktığı zamanlar dublaj sanatçılarının değerlerini anlamıştık ama Allah'tan bir iki film dışında

kendi sesleriyle şarkı söylemeye falan kalkmadılar. Sadece Türkan Şoray değil tabi ki. Leyla Sayar Kuş Çıkacak" adlı filmde Mine Mutlu'yu seslendirmiştim. Fakat bunun bir seks filmi olduğunu bilmiyordum. Ve o günden sonra bir daha sesimi kimseye vermedim.[/i]" Ayrıca seks filmlerinde şarkı söylemenin aile yaşamına ters düştüğünün altını çizer.

Belkıs Özener ablası Gönül Yazar gibi Türk Sanat Müziği söyledi. Ne var ki ablası kadar çok plak yapmadı ama hepimizin filmlerdeki en sevilen sesi oldu. O herkesin bildiği bir "ses" çoğunluğun tanımadığı bir "yüz" oldu müzik dünyamızda.

"Yeşilçam Şarkıları "nın ilk çalışması.

1. Sevemedim Karagözlüm

2. Adını Anmayacağım

3. Gözüm Sende

4. Hayat Sevince Güzel

5. Nasıl Geçti Habersiz

6. Gümüş Gerdanlık

7. Boş Çerçeve

8. Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak

9. Damarımda Kanımsın

10. Aşkım Bahardı

11. Yağmur