Bebeklerin Tuvalet Eğitimi

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Bebeklerin tuvalet eğitimi de diğer gelişim alanlarındaki eğitim süreçleri kadar önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bebeklere verilen bu eğitim genel itibari ile bebeklerin 2 yaşına girmesi ile başlar. Birçok açıdan yeterli düzeye gelmiş olan çocuklar için tuvalet eğitimine rahatlıkla başlanabilir. Bu konudan kasıt bebeğin ilgili kaslarını rahat bir şekilde kullanabilecek düzeye gelmesi ve psiko motor gelişim açısından yeterli gelişim düzeyine erişmiş olması gerekir.

Çocuğunuzun tuvaletini söyleyecek beceriye sahip olması ve tuvaletini haber vermesi de bu eğitimin başarılı tamamlanabilmesi amacı ile gereklidir. Tuvalet eğitimi almaya hazırlanmış bir bebek bazı sinyaller verir. Mesela altını ıslattığı zaman hemen huzursuz olur ve ağlamaya başlar. Bu durum ıslaklık durumundan rahatsızlık duyduğu ve artık bu durumu yaşamak istememesinden kaynaklanmaktadır. Bu düzeyde tuvalet eğitimine rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Bebek 2 yaş civarında anne babasını ve kardeşini örnek alarak tuvalet eğitim sürecine başlayabilir. Bebeğiniz ilk zamanlarda bu eğitim için bir bebek ile oyun şeklinde ortam hazırlamasında bulunarak eğitime başlanabilir.

Bebeğinize bir lazımlık alımı gerçekleştirip; bu lazımlığı ona tanıtabilirsiniz. Dilerseniz bu lazımlığı da birlikte seçip alabilirsiniz. Bebeğinizin tuvalet eğitimi için zorlayıcı ve baskı kurarak eğitim gerçekleştirmeniz durumunda olumsuz tepki alacağınız konusunu asla aklınızdan çıkarmamalısınız.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş