1. Bu sitede çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek, çerez kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha detaylı bilgi.

Bebeklerde Kelime Haznesi

Konu, 'Bebeğin Gelişimi ve Hastalıkları' kısmında yosun tarafından paylaşıldı.

 1. yosun

  yosun Süper Yönetici

  Bebeklerle ilgili ilginç araştırma

  Kelime haznesi geniş olanlar nasıl bir çocukluk yaşamışlar?

  Vücut hareketleriyle iletişim kuran bebeklerin ilerde daha geniş kelime haznesine sahip oldukları bildirildi.

  Chicago Üniversitesinden bilim adamlarının, farklı sosyal çevreden 50 kadar aileyi kapsayan araştırması, 14 aylıkken iletişim kurmak için geniş bir hareket yelpazesi kullanan bebeklerin, 4,5 yaşında daha zengin kelime hazinesine sahip olduklarını gösterdi.

  Evde çocukları 90 dakikalık dönemler halinde filme alan bilim adamları, çocukların vücut dilinin ailenin sosyo-ekonomik düzeyine göre farklılıklar gösterdiğini de tespit etti.

  Araştırma sonuçlarına göre, ekonomik durumu iyi olan ailelerde 14 aylık çocuklar kendini ifade etmek için en az 24 farklı vücut hareketi yapıyor, dar gelirli alilerin çocuklarındaysa hareket sayısı ortalama 13'de kalıyor.

  Bilim adamları, ekonomik durumu iyi olan ebeveynlerin, çocuklarıyla konuşmak ve çocuklarının hareketlerine "kelime yüklemek" için daha fazla zaman bulduklarını, böylece daha fazla kelime öğrettiklerini vurguladılar.

  Araştırmaya imza atanlardan Susan Goldin Meadow, dil öğrenmenin ilk evresinde çocukların hareketlerinin sosyal ortama bağlı olarak farklılık gösterdiğini görmenin kendilerini şaşırttığını belirtti.

  Çocukların vücut hareketlerinin, ebeveynlerin tepkisini alması halinde, kelime öğrenmede dolaylı bir rol oynayabileceğini ifade eden Meadow, tepkiye örnek olarak bir çocuk oyuncak bebeği gösterdiğinde annenin "evet, bu bir oyuncak bebek" demesini gösterdi.

  Science dergisinde yayımlanan araştırmada, kelime bilgisinin çocuğun okuldaki başarısında anahtar etken olduğuna da dikkat çekildi.
   
 2. Nehir

  Nehir Bölüm Yöneticisi

  Çocuk ile ilgilenmek ona verimli bilgiler ulaştırmak onun ileride zeki olmasına çok büyük etken.
   
 3. yosun

  yosun Süper Yönetici

  evet canım kesinlikle ..
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş