Bebek İle İlgili Birtakım Bakım Önerileri

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında dilayim tarafından paylaşıldı.

1. dilayim

dilayim Bölüm Yöneticisi

Bebeğiniz doğduktan sonra genel olarak ona bakarken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizlerle bu yazımda birkaç bilgi paylaşımında bulunmak istiyorum. Umarım sizler için faydfalı bilgi paylaşımlarında bulunabilirim.

Uyku:

Bebekler günü büyük zamanını ilk doğdukları andan itibaren uykuda geçirirler. Bebek sert bir yatakta, yüksek yastıkta hafif sağa dönük şekilde yatırılmalıdır. Bebeğin yatacağı oda ısısı 22- 24 derece olmalıdır.

Banyosu:

Bebeğin banyo ısısı 37 derece civarında olmalıdır ve bebek aç karnında banyo yaptırılmalıdır.

Bebeğin banyo yaptırıldığı oda sıcaklığı ise 27- 28 derece civarında olmalıdır.

Göbek bağı düşene kadar bebek file üzerinde ya da el sırtında akan su altında göbek kirli su ile temas etmeyecek şekilde yıkanmalıdır.

Göbek, göz, burun bakımı:

Göbek düşene kadar ve göbek düştükten 3- 4 gün sonrasına kadar % 70 alkol içerikli solüsyon ile bakım işlemi gerçekleştirilmelidir.

Bebeğin göz temizliği yapılırken kaynatılmış ılık su ile ıslatılmış steril gazlı bez ile içten dışa bastırılmadan temizleme işlem uygulaması yapılmalıdır.

Bebek rahat nefes alsın diye burun deliklerine emzirme öncesinde 1- 2 damla serum fizyolojik damla damlatılmalıdır.

Popo temizliği:

Kız bebeklerde popo temizliği önden arkaya doğru yapılır. Bebeğin popo temizliği yapıldıktan sonra kurulayıp 1- 2 dakika kadar havalandırma işlemi mutlaka gerçekleştirilmelidir. Pişik oluşumunun önüne geçmek için saf zeytinyağı ya da koruyucu pişik kremlerinden yararlanılabilir.

Bebek giysileri:

Bebeğin giysileri pamuklu kumaştan, giydirilmesi kolay, mevsimine uygun ve emniyetli giysi seçenekleri arasından tercih edilmelidir. Bebek giysileri yıkandıktan sonra mutlaka ütülenmelidir.

2. Orko

Orko Bilgi Sihirbazı.

En çok Banyosunu yaptırırken çekinmiştim, tabi ilk 6 ayda elbise giydirmek ise istim üzerinde tutuyordu.

3. Netice

Netice Yeni Üye

Bebeğinizin ilk banyolarını yaptırırken yanınızda Annelerinizden birisi mutlaka olsun.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş