Bebeğinizin Emzik Alışanlığını Nasıl Yok Edebilirsiniz?

Konu, 'Anne ve Çocuk Sağlığı' kısmında Bal Arısı tarafından paylaşıldı.

 1. B

  Bal Arısı Yeni Üye

  Bebeğiniz bir yaşını geçmesine rağmen emzik kullanma alışkanlığından onu bir türlü koparamadınız mı? O halde bebeğinizin bu alışkanlığından vazgeçmesi için onunla uzlaşmacı davranmayı size olan güvenini yopk edici tavır ve davranışlar içine girmesinin önüne geçmelisiniz. Mesela asla emziğe acı biber sürmemelisiniz.

  *Emzik alışkanlığından vazgeçirme talebinizi gerçekleştirirken zamanlamayı doğru yapın. Kendi sorunlarınızın olduğu ve bebeğinizin stresli bir ortamda büyüdüğü zamanı asla seçmemelisiniz.

  *Emzik kullanımını sizin istediğiniz zaman kullanmasını isteyin. Uyku öncesi ve evde bulunduğunuz kısa zaman aralıklarında emzik verebilirsiniz.

  *Bebeğiniz emziği rahatlamak amacı ile kullanıyorsa işiniz kolay. Ona başka rahatlama yolları bulabilirsiniz. Rahatlamak istediğini anladığınız zaman onunla oynayabilir; dans edebilir; beraber şarkı söyleyebilirsiniz.

  *Bebeğinize büyüdüğünü hissettirin. Gömleğinin düğmelerini kendisinin ilikleyebildiği; kendi odasında uyuyabildiğini; arkadaşları ile tek başına oyun oynayabildiğini hatırlatarak onun çocuksu davranışları terk edebilecek kadar büyüdüğünü ona hissettirin.

  *Bebeğinizi asla aç ve uykusuz bırakmayın. Eğer aç kalırsa ya da uykusunu tam alamazsa uyurken sıklıkla kullandığı ya da açlık güdüsünü terk etmesine yardımcı olacak emziğini aramaya başlayacaktır.

  *Emziğin ucunu kesebilir; iğne ile ucunu delip havasını alarak emziği deforme edebilirsiniz. Böylece emziği kullanmak istemeyecektir.
   
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş