Baykuşların Genel Özellikleri Nelerdir?

Konu, 'Hayvanlar Alemi' kısmında denizfeneri tarafından paylaşıldı.

1. d

denizfeneri Yeni Üye

Son derece soğuk görünümlü bir kuş olan baykuş beni her zaman ürkütmüştür. Ama yine de bu hayvanı sırf merakımdan araştırdım ve sizleri bilgilendirmek istedim. Gerçekten ilginç özellikleri var. Bu bilgileri öğrendikten sonra en çok kulak yapısını şaşıracaksınız. Bol keyifli okumalar:)
    Baykuşlar yırtıcı kuş türleri arasında yer almaktadırlar. Bu kuşların kuyrukları kısa ve oldukça tüylüdür. Kanatları etlidir; başları büyük ve tüylü olmakla beraber korkunç bir görünümleri vardır. Oldukça büyük olanları bulunduğu gibi serçe gibi küçük olanları da vardır; ama her boyutu ürkütücü görünümleri ile iticilik kazanmıştır. Kıvrık gagalı olan bu kuşların pençeleri keskindir ve döner parmakları tırnaklı bir yapıya sahiptir. Avlarını bu keskin tırnaklı pençeleri ile sabitleyerek karınlarını doyurmaktadırlar. Vücutları yumuşak ve ince tüylerle kaplı olan bu kuşlar sessiz ortamda avlanmayı tercih etmektedirler. Gözleri başlarının önündedir; göz yuvalarında sabittir ve bu kuşlar uçarken kanatlarından asla ses çıkarmazlar. Baykuşların dişisi daha iridir. En önemli özellikleri çevresini yaklaşık 270 derecelik açı boyunca kontrol edebilme yeteneklerine sahip olmalarıdır. Dişileri 2- 10 yavru arasında yumurtlarlar. Yavrular yumurtadan çıktıkları zaman göz ve kulakları kapalıdır.

Görme ve işitme kabiliyetleri son derece kuvvetlidir. Avlarını sadece işitme yetenekleri ile bile yakalayabilmektedirler. Baykuşun sert ve kavisli yüzündeki tüyler tüm sesleri kulağa ileterek işitmelerine yardımcı olmaktadır. Birçok hayvana göre işitme kulakları birbirinden son derece uzaktır. Buna rağmen sesleri işitmede son derece başarılıdırlar (ses dalgası bir kulağa çarptıktan sonra diğerine gelmektedir). Kulaklarındaki perde yapısı çok ilginçtir. Baykuşlar kulaklarını istedikleri zaman açıp kapayabilme yeteneğine sahiptirler. Kulak perdelerini yavaş uçarken açmakta; hızlı uçarken kapatmayı tercih etmektedirler.

2. Murat

Murat Yönetici

Birde baykuşa uğursuz derler.. Bence çok şirin ve çok özellikli hayvanlar.

3. Venom

Venom Bölüm Yöneticisi

Baykuş cok sevimli hayvanlar ya ben seviorum.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş