Basketbolcu olmak için yapılması gerekenler?

Konu, 'Spor' kısmında abrek tarafından paylaşıldı.

1. abrek

abrek Active Member

Basketbolcu olmak için neler yapmalıyım
    Basketbolcu olmanın yolları
    Basketbolcu olmak için yapılması gerekenler

Basketbolcu olmak isteyenlerin;
    • Üst düzeyde sportif yeteneğe,
    • Sağlıklı bir vücuda sahip,
    • Atletik özellikleri, uzun kolları, bacakları olan, kasları yeteri kadar güçlü,
    • Belli bir zekâ seviyesinde,
    • İleri görüşlü,
    • Yetenekli, yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

Meslek eğitimi 10–12 yaşlarında basketbol eğitimi veren kurum ve kuruluşlarda
    (basketbol klüpleri, basketbol kursu veren özel işletmeler, okullar, üniversitelerin
    spor bölümleri gibi) verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Amatör ve profesyonel basketbol kulüplerinin alt yapı seçmelerine ve çeşitli
    kurumların basketbol kurslarına katılabilmek için genellikle en az 9 yaşında olmak ve
    sağlık raporu (Spor Yapmasında Sakınca Yoktur Belgesi) ile başvurmak
    gerekmektedir.

2. Murat

Murat Yönetici

Basketbolcu olanlar ne kadar maaş alırlar bu maaşları hangi sürede alırlar merak edenler olabilir.,
    Basketbolcu ücretleri ne kadar derseniz bu sizin profosyonelliginiz ve oyun kabiliyetinize göre değişir. basketbol mesleği maaşında koçlarda iyi paralar kazanmakta. Eğitim süresince herhangi bir kazanç söz konusu değildir. Amatör takımlarda oynandığı zaman, asgari ücretin 2–3 katı ücret alırlar. Profesyonel olarak yapıldığında ise, transfer miktarı ve aldığı ücret yükselmektedir.

3. emine

emine Member

Basketbol meslek eğitimi ve basketbol eğitimi hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse.

Basketbol Meslek eğitimi: 10–12 yaşlarında basketbol eğitimi veren kurum ve kuruluşlarda
    (basketbol klüpleri, basketbol kursu veren özel işletmeler, okullar, üniversitelerin
    spor bölümleri gibi) verilmektedir.

BASKETBOL MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ ŞARTLARI

Amatör ve profesyonel basketbol kulüplerinin alt yapı seçmelerine ve çeşitli
    kurumların basketbol kurslarına katılabilmek için genellikle en az 9 yaşında olmak ve
    sağlık raporu (Spor Yapmasında Sakınca Yoktur Belgesi) ile başvurmak
    gerekmektedir.
    Basketbolcu seçerken;
    Sporcunun vücut yapısı (sporcunun boyu, kilosu, vücut yapısı, vücudun ağırlık
    merkezi vb.) özellikler.
    Kondisyonel ön şartlar: Sporcunun genel ve özel dayanıklılığı, statik ve dinamik
    kuvveti, sürati ve reaksiyon yeteneği, beceri ve hareketlilik gibi özellikleri.
    Öğrenim yeteneği:
    Sporcunun algılaması,
    Gözlem ve analiz etme yeteneği.
    Performans için ön şartlar:
    Sporcunun yoğun yüklemelere dayanabilme özelliği,
    Antrenman isteği,
    Başarıya ulaşma arzusu.
    Zihinsel yyetenekler:
    Dikkat,
    Oyun anlayışı,
    Yaratıcılık,
    İnisiyatif kullanabilme yeteneği,
    Taktik yetenekleri.
    Sosyal faktörler:
    Liderlik,
    Sorumluluk taşıma,
    Takım anlayışı gibi özellikler.
    Psikolojik faktörler:
    Sağlam psikolojik yapı,
    Müsabakaya hazır olma,
    Strese dayanabilme,
    Zoru başarma isteği olmalıdır.
    Ayrıca, üst düzeyde sportif güce ve başarıya ulaşmak için yetenekli sporcuların
    zamanında ve doğru bir biçimde seçilerek uzun süreli ve sistematik bir çalışmaya
    girmeleri zorunludur.

BASKETBOL EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Basketbol eğitimi, en az 10–12 yaş arasında başlamalıdır. Eğitimde;
    Teknik Antrenman: Basketbol oyunuyla ilgili tüm temel çalışmalar (top sürme, pas
    verme, şut atma, ribound, savunma çalışmaları, hücum çalışmalar).
    Taktik Antrenman: Müsabakalarda uygulanacak oyun sistemi, rakip takıma göre
    hazırlanma gibi takımca çalışacak konuları kapsar.Kondisyon Antrenmanları: Değişik dönemlerde antrenmanın özelliğine göre
    sporcunun kuvvet, dayanıklılık, sürat, koordinasyon (beceri), hareketlilik beş temel
    motorik özelliğinin (kişinin doğuştan getirdiği temel kondisyonel değerler)
    geliştirilmesini, korunmasını sağlayan çalışmaları kapsar.
    Teorik Antrenmanlar: Sporcuların gerek saha (salon) içerisinde gerekse saha
    dışında basketbola özgü konuları içeren bilgilendirme amaçlı yapılan çalışmaları
    kapsar (beslenme, spor sakatlıkları, doping veya yabancı maddelerin zararları,
    basketbol oyun kuralları, motivasyon yöntemleri vb.

4. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

basketbolcu olmak için ailenin mutlak desteğine ihtiyaç vardır.

5. ada

ada Member

Basketbolcu olabilmek için uzunca bir boya ihtiyaç var

6. Misafir

Misafir Misafir

;):D ben basketbolla uğraşıyorum mersinde birinciyiz öncelikle anne baba gibi antrenörlerinde size güveni lazım. enerjik bir fiziğe ve yere sağlam basan ayaklar lazım.takım arkadaşlarınla iyi iltişim kurmalı ve diğer takımdakilerle iyi anlaşmalı kötü olmamalıyız.BASKETBOL EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Basketbol eğitimi, en az 10–12 yaş arasında başlamalıdır. Eğitimde;
    Teknik Antrenman: Basketbol oyunuyla ilgili tüm temel çalışmalar (top sürme, pas
    verme, şut atma, ribound, savunma çalışmaları, hücum çalışmalar).
    Taktik Antrenman: Müsabakalarda uygulanacak oyun sistemi, rakip takıma göre
    hazırlanma gibi takımca çalışacak konuları kapsar.Kondisyon Antrenmanları: Değişik dönemlerde antrenmanın özelliğine göre
    sporcunun kuvvet, dayanıklılık, sürat, koordinasyon (beceri), hareketlilik beş temel
    motorik özelliğinin (kişinin doğuştan getirdiği temel kondisyonel değerler)
    geliştirilmesini, korunmasını sağlayan çalışmaları kapsar.
    Teorik Antrenmanlar: Sporcuların gerek saha (salon) içerisinde gerekse saha
    dışında basketbola özgü konuları içeren bilgilendirme amaçlı yapılan çalışmaları
    kapsar (beslenme, spor sakatlıkları, doping veya yabancı maddelerin zararları,
    basketbol oyun kuralları, motivasyon yöntemleri vb.

7. Misafir

Misafir Misafir

ben cok yetenekliyim ve hic basketbil kursu bulamadim 11 yasindayim basketbol atletik yuzme feleybol tenis futmol ve butun sporlarda yetwnegindir ben encok yetenegim atletik ve basketbil dur 34 tane kupa aldim istanvulda umrabiyede ituruyorun

8. Misafir

Misafir Misafir

Ben 6 yaŞimdan berİ gelİbolu tofaŞ'ta oynuyorum. Ben tofaŞta profÖsÖnel olarak oynamak İstİyorum. Ama ne yapacaĞimi bİlmİyorum. Şu an 12 yaŞindayim 51 kİloyum 1.63 boyum var. İlla tofaŞta oynamak zorunda deĞİlİm ama gelecekte bİr basketbolcu olmak İstİyorum Şu ana kadar 1 kere 1.lİĞİm 2 kezde 3.lÜĞÜm var ve bazi kupa ve madalyalar aldim. Hee bu arada kizim

9. Şaban

Şaban Active Member

BU özelliklerin hepsi var ben de ama maddi imkan yok ne yapmalıyım

10. Misafir

Misafir Misafir

Basketbolcu olmayı çok çok istiyorum ama garanti ve güvenilir bir meslek mi bilmiyorum ? öğrenmek istiyorum..!!:confused:

11. Misafir

Misafir Misafir

peki basketbol oyuncusu olmak için özel bi lise ya da üniversite var mı:confused:

12. Elif Dilara

Elif Dilara Member

Basketbolcu olabilmek için önce basketbolu sevmek gerek

13. Misafir

Misafir Misafir

Eğitim gerekiyor, çocukken üzerine eğilmek ve yetenek olmalı.

14. arkadaşlar ben basketbolcu olmaq istiyorum ama nasıl olabilirm bir sabah oyandıqımda kendi kendime dedim saten okuyamıyorum benden bi basketbolcu cıkar benm madalyam war wede nasıl yapabilirm sizden bilqi almaq istiyorum bende türk halkıma bi basketbolcu olmak istermmmm

15. Misafir

Misafir Misafir

98 doğumluyum 1.93 boyundayım banvite girdim bu sene ve basketbolcu olmak istiyorsanız derslerinize ve hedefinize bakın. hedef koymadan olmaz

16. aslı enver

aslı enver Misafir

Ben galatasaray alt yapısındayım 12 yaşındayım çok iyi basket oynuyorum beni burslu aldılar antalya da yım çok çalışın alıyorlar iyi olursan

17. göksel

göksel Misafir

yaşım 12 ve çok iyi basket oynuyorum annem babam uzun babam eski basketci boyum 160 kilom 50 hızlı koşarım sizce boy kilom iyiymi

18. oğuzhan

oğuzhan Misafir

Ben boyun ön şart olduğunu düşünmüyorum . tamam basketbolda uzun boy altın gibidir ama Nate Robinson a bakalım ve bütün sorularımızın cevabını alalım

19. Badem

Badem Member

Basketbolcu olmak için önce yeteneğe ihtiyaç var

20. İsim Yok

İsim Yok Misafir

Benim 1.95 boy var 90 kilo var yetenekte var 18 yaşındayım.Kendimi geliştirmem için ne yapmalıyım?

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. basketbolcu olmanın şartları

,
  2. basketbolcu olmak için yapılması gerekenler

,
  3. basketbolcu olmak için hangi okulları okumalıyız

,
  4. iyi bir basketbolcu olmak için yapılması gerekenler,
  5. basketbolcu olmak için ne yapmalıyım,
  6. basketçi olmak için gerekenler,
  7. basketbolcu olmak için neler gerekir,