Duyuruyu Kapat
Soru Sorun Tartışalım ! Hangi konuda olursa olsun burayı tıklayarak bir tartışma başlatabilirsiniz.
Duyuruyu Kapat
YAZARIMIZ OLUN ! Belirlediğiniz bir forum üzerinde yazarımız olmak için bizimle iletişime geçeblirsiniz.

Basit Nakış İğne Teknikleri Blonya İğnesi Nasıl Yapılır?

Konu, 'Ürettiklerimiz' kısmında ~Ecrin~ tarafından paylaşıldı.

 1. ~Ecrin~

  ~Ecrin~ Yeni Üye

  Blonya İğnesi Tekniği ile Nakış yapımı, Blonya İşi Nasıl Yapılır,Basit Nakış İğne Teknikleri Blonya İğnesi Nasıl Yapılır,Kordon tutturma blonya iğnesi.

  Kordon tutturma (blonya iğnesi): Kordon tutturma, desen özelliğine ve uygulanacak yere göre kordonun, ince iplikle elde veya makinede tutturarak yapılan bir nakış çeşididir. Elde yapılan kordon tutturma işi eski Türk işlemelerinde çok görülmektedir. Bu işin en güzel örnekleri Bindallı, Cepken, Şalvar vb. aksesuarlarda görülebilir. Günümüzde elde uygulandığı gibi makinede de uygulanmaktadır. Kordon tutturma işi desenin içini tamamen dolduracak şekilde kordonları yan yana tutturarak uygulandığı gibi kenar sularında tek sıra olarak da uygulanabilir. Mümkün olduğu kadar birbirini takip eden desenler tercih edilmelidir. Elde kordon tutturma da desen kumaşın yüzüne çizilerek, makinede ise kumaşın tersinden çizilerek uygulama yapılır. İşin esas yüzü işlemenin altta kalan kısmıdır. Kordon olarak kullanılacak iplik masuraya sarılarak makinenin altında, tutturma için kullanılan ince iplik ise üstünde olmalıdır. Kordon tutturma işi başlı başına uygulandığı gibi aplike, astragan işi, beyaz iş, Antep işi vb. nakış çeşitleri ile birlikte de uygulanabilir. Uygulamada ki kolaylık kullanışlılık, zamandan tasarruf ve sonucun başarılı oluşu bu işin yaygın ve geçerli hale gelmesini sağlamaktadır.

  Kullanılan Araç ve Gereçler:

  1. Düz ve zigzag dikiş makinesi
  2. Makine iğnesi (11-14 numara)
  3. İplik
  a) Üst iplik (Nakış makarası veya ince koton iplikler)
  b) Alt iplik (12-8 süper 5 koton yumaklar, kalın sim, kordone, orlon, makine yünü vb. gibi)
  4. Kasnak
  5. Kasnak bezi
  6. Hazırlanmış kordon tutturma işi deseni
  7. Uygulama yapılacak kumaş
  8. Makine ayarını denemek için kumaş gerilmiş yedek kasnak
  9. Dikiş malzemeleri
  10. Nakış makası
  11. Kalem
  12. Uygulanmış örnekler

  İşlem Basamakları:

  1. Hazırlanmış kordon tutturma işi desenini kumaşın tersine geçiriniz,
  2. Kumaşı makinede kasnakla nakış yapma tekniğine uygun olarak kasnağa geriniz,
  3. makineyi kasnakla nakış uygulamaya hazırlayınız.(Dişliyi düşürüp baskı ayağını çıkararak)
  4. İğneyi batırıp çıkararak alt ipliği üste alınız,
  5. Kasnağa gerilmiş deneme parçası üzerinde makineyi kordon tutturma işine ayarlayınız.(alt iplik gergin,üst iplik alt iplikten biraz gevşek olacak şekilde)
  6. Uygulama yapılacak bölümü iğne altına yerleştirip baskı ayağı milini indiriniz.
  7. Başlama noktasına iğneyi batırıp çıkararak alt ipliği kumaşın üstüne alınız
  8. Desenin etrafından düz makine dikişi yapınız,
  9. Desenin içini birinci sıraya paralel olarak yan yana doldurunuz,
  10. Kasnağı iğnenin altından çıkarınız,
  11. İplikleri işlemenin tersine geçirip pekiştirip kesiniz.

  Not:

  a)İnce, esnek ve tüylü kumaşlarda kordon tutturma işi,uygulamada; desen yardımcı düzgün bir kumaş üzerine çizilip uygulanacak yerin tersine yerleştirilerek işlenmelidir.
  b)Kordon tutturma işinde düz hatlar kasnağı germeden düz dikiş diker gibi baskı ayağı ile yapılır.
  c)Kordon tutturma işinde makinenin üst iplik gerginliği,altta kullanılan kordon kalınlığına uygun olarak ve kordonun düzgünlüğünü bozmayacak şekilde ayarlanmalıdır.
  d)Kordon tutturma işinde başlama noktasında kumaş üzerine çıkarılan kordonun üzerine diğer sıralar uygulanırken tutturulmuş ipliğin fazlası kesilir.Böylece işin tersi düğümsüz ve düzgün olur.

  Uygulandığı Yerler:

  İç ve dış giyim süslemeleri, karyola örtüleri, yatak takımları, oda takımları, yemek takımları, peçeteler, çeşitli örtüler, eşarp, fular, çanta, kemer, gözlük kabı vb. giyim aksesuarları dekoratif eşyalar.
   
 2. fadime

  fadime Yeni Üye

  Basit gibi görünsede çok zordur iğne kasnağı yapmak..kordonlu dikiş nasıl yapılır diye merak etmiştim bir ara bir hayli zamanımı almıştı. Anlatım iyi örnekleriniz için ayrıyetten tebrikler.
   

Blog' dan Haberler

 • 2016 Yılbaşı Mücevher Önerileri Yazar Goksel. 2016 Senesine girerken sevgilinizi yada eşinizi değerli bir mücevlerle mutlu etmeyi düşünenlerdenseniz sizler için çok güzel modeller seçtik. Aklınızda nasıl bir mücevher almayı planlamadıysanız...
 • Evde Turşunuzu Kendiniz Yapabilirsiniz Yazar Goksel. Turşu doğal yöntemler ile hazırlandığında metamolizmamız için çok değerli bir besin haline geliyor. Doğal olarak yapıldığında turşu probiyotik olması sayesinde en önemli sindirim aşamasını...
 • Gretchen Röehrs İle Meyve Sebze Modası Yazar Goksel. Gretchen Röehrs isimli tasarımcıya aie ve meyve ile sebzelerden yapılmış moda tasarımları oldukça dikkat çekiyor. İntagramda paylaştığı fotoğraflarla yepyeni bir stil geliştirmiş olan Gretchen...
 • Havalı görünmek istiyorsan bunları giyeceksin Yazar Goksel. Giyim tarzı dış görünüşünüzün en önemli etkenidir. Ne kadar güzel olursanız olun yada ne kadar yakışıklı olursanız olun doğru kıyafetler üzerinizde değilse ortamda pekte parlamazsınız. Giydiğiniz...
 • 2016 Yılbaşı Hediye Önerileri Yazar Goksel. Evet yeni yıl geliyor herşey süperde hediye alınacak çok kişi var unutmayın. Peki 2016 yeni yılı için kime ne hediye alacağınızı düşündünüzmü. Ben düşünmedim açıkcası ve kafam iyice karışık....