Barış Bilgili Biyografi-Barış Bilgili Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Biyografi

'Barış Adındaki Çocuk 2' adlı albümü geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan rockçı Barış Bilgili; Sevgi Soysal'ın aynı adlı romanında ve 'Uçurtmayı Vurmasınlar' filmindeki küçük 'Barış'ın kendisi olduğunu söyledi.

Barış Bilgili Sevgi Soysal'ın 'Barış Adlı Çocuk' ve Feride Çiçekoğlu'nun 'Uçurtmayı Vurmasınlar' kitaplarına ilham verme öyküsünü anlattı:

'ADIMI ÖĞRENDİ HAPİSTE YAZDI'

* Sevgi Soysal'ın sizi kitabına konu etmesinin nasıl gerçekleştiğini baştan anlatır mısınız? Yıl 1973... O yıllarda siyasi tutukluların bulunduğu hapishanelerde polisler de görev yapıyormuş. Benim annem de polis. Annem Ankara'dan uzak bir yerde görev yapamayacağını küçük çocuğu olduğunu ve kocasının da askerde olduğunu söyleyerek görevden affını istemiş. Bir lojman ayarlanmış ve annem Sevgi Soysal'ın da tutuklu bulunduğu Yıldırım Bölge Siyasi Tutukevi'ndeki görevi kabul etmiş. Annem beni de hapishaneye götürüyormuş. Bir gün avluda oynarken kadınların voltası sırasında biri bana çarpıp beni yere düşürmüş. Kadınlar annemin kendilerine bağıracağını düşünürken 'Barış Adlı Çocuk'u yazmaya karar vermiş.

'ANNELERİMİZ FARKLI...'

* 'Barış Adındaki Çocuk'taki Barış ile 'Uçurtmayı Vurmasınlar'daki Barış ne kadar benziyor birbirlerine? İki çocuğun hareketleri aynı 'Uçurtmayı Vurmasınlar'daki Barış'ın annesi ise mahkum. Diğer bütün yönleri aynı.

* Bunu niye 17 yıl boyunca açıklamadınız? Çünkü kimse bana sormadı. İlk kez siz 'albümünüz adı neden 'Barış Adındaki Çocuk 2' diye sorduğunuz için bu konuyu açtım. 1996 yılında çıkardığım ilk albümümün adı 'Barış Adındaki Çocuk 1'di. Kimse sormadı ki albümün neden Sevgi Soysal'ın kitabının adıyla aynı diye...

'BENİ TERSLEMİŞTİ'

* Feride Çicekoğlu'na romanındaki Barış'ın siz beni tersledi.

* Başaran'dan telif mi istediniz? Hayır canım ertesi günü bana 'Uçurtmayı Vurmasınlar'daki Barış'ın 'Barış Adlı Çocuk'taki Barış ile aynı çocuk olduğunu söyledi.

'HİÇBİR ŞEYİN PEŞİNDE DEĞİLİM'

* Daha sonra Feride Çiçekoğlu ile görüştünüz mü? Kendinizi ona tanıttınız mı? Hayır kendisiyle de görüşümü paylaşırdım. Ben bir şeylerin peşinde değilim ki gidip özel olarak görüşmeye çalışayım? Olabilir benim hikayemden esinlenilmiş olabilir. Bunda bir yanlışlık yok ki. Ben de hesap sormadım ki. Dediğim gibi ben bir şeylerin peşinde değilim.

Albüm

>> Barış Adlı Çocuk

1- Gün Batmadan

2- Sevgi Herşey

3- Deli Nehir

4- sarı Gülüm

5- Benim Gibi

6- Kül

7- Sonsuz

8- Farketmeden

9- Lazoli

10- Vazgeçemediğim

11- Latino

2. H

Hoca Yeni Üye

burak bilginin abisi olup, tıpkı kardesi gibi meslegini müzikten secmis, ve yine tıpkı kardesi gibi solist olarak hayatını kazanmaktadır...

3. R

Ruhsar Yeni Üye

Adı Barış olupta müzikle ilgilenen kim varsa hepsi birbirinden başarılı oluyor Allah bu Barışı da elimizden almasın

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş