Baharat Yolu Hangi Ülkelerden Geçer?

Konu, 'Türk ve Dünya Tarihi' kısmında yeşim tarafından paylaşıldı.

1. y

yeşim Yeni Üye

Baharat Yolunun geçtigi Ülkeler Nerelerdir?
    Baharat Yolu Hangi Ülkelerden Geçer
    baharat yolu nerede başlar nerede biter

Baharat, Doğu'dan Avrupa'ya iki ayrı yoldan gelirdi. Bunlardan biri Orta Asya üzerinden geçen İpek Yolu'ydu. Ama İpek Yolu asıl olarak eskiçağlarda Çin ipeğinin Roma'ya taşındığı yoldu. Öbür yol ise, Hindistan ve Seylan'dan (Sri Lanka) Kızıldeniz'deki Akabe Körfezi'ne, Yemen kıyılarına ya da Basra Körfezi'ne gelen denizyoluydu. Bu kıyılardaki limanlarda gemilerden boşaltılan baharat karayoluyla Fenike ve Filistin kıyılarına, Mısır'da İskenderiye'ye ve Karadeniz'e ulaştırılırdı. Sonra gene denizyoluyla Avrupa'ya taşınırdı.

Baharat ticareti uzun yıllar Venediklilerin elindeydi. Avrupalılar 15. yüzyılın sonlarında Venedik'in egemenliğini kırmak amacıyla, baharat üreten ülkelere doğrudan ulaşmanın yollarını aradılar. Sonunda Vasco da Gama 1498'de Ümit Burnu'nu dolaşarak Hindistan yolunu açtı. Kristof Kolomb Batı Hint Adaları'na, Macellan Güney Amerika'yı dolaşarak Doğu Hint Adaları'na vardı. Böylece baharat üreten ülkelere yeni yollar açıldı.

2. h

hido Misafir

çok güzl bir site baharat yolundan geçermi?

3. M

Misafir Misafir

çok güzel aradığımı buldum:mad:buldum:eek::cool::confused::mad::rolleyes::(:):eek::p;):D

4. M

Misafir Misafir

5. M

Misafir Misafir

Türkiyenin başkenti Ankara dır baharat yolu sivastan geçtimi

6. E

Elma Yeni Üye

Baharat yolu ile ilgili önceden her hafta belgesel yapılırdı

7. M

Misafir Misafir

aradığımı bulamadım bea :cool::eek::):p:p

8. M

Misafir Misafir

9. s

serdar1 Misafir

ellerinize sağlık çok bilgili

10. a

asdasdasdads Misafir

çok saol kardeş ellerine sağlık diğer kişilerede kolay gelsin cümleten !! :D

11. B

Babet Yeni Üye

Baharat yolu ile ilgili ipek yolu adlı bir belgesel yapılıyordu

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş