Bademcik şişmesine ne iyi gelir

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Nehir tarafından paylaşıldı.

1. Nehir

Nehir Admin Yetkili Kişi

Bad*****lerinizmi şişiyor? peki bu durumda ne yapmalıyız?
    İşte size bununla ilgili güzel bir makale.

Özellikle kışın soğuk algınlığının en büyük belirtisi olarak gelen bademcik şişmesi insana çok fazla acı verdiği gibi yemek yemeyi de zorlar.

Çocuklarda daha fazla ortaya çıkan bademcik problemleri hakkında şimdi sizlere yasambu.com/forum olarak bilgileri sunuyoruz Bademcikler boğazımızın her iki yanında bulunan dokulardır. Bu dokular elle kontrol edildiğinde parmak uçlarıyla hissedilebilir. Bademcikler vücudun savunma sisteminin bir parçasıdır ve vücuda giren mikroplarla savaşmak için antikor denilen maddelerin oluşumunda rol oynarlar.

Bademcik(Şişmesi) iltihabı nasıl olur? Tonsilit de denilen bademcik iltihabı, bademciklerde mikropların birikmesi sonucu olur. Bademcik iltihabı genelde kızarıklık şeklinde kendini gösterir. Ancak daha kötü durumlarda bademciklerin üzeri sarımtırak beyaz veya yeşile çalan bir renk alabilir. Bu iltihaplanma olayı tekrarladığı sürece bademciklerin boyutu büyür ve yutkunma gibi sorunlara yol açar. Bazen bademciklerin üzeri gözenekleşir ve noktalar tarzında yaygın iltihaplanma görülebilir. Bütün bunlar bademcik iltihaplanmasının derecelerini gösteren bulgulardır.

Bademcik iltihabı nasıl belirti verir?

* Boğaz ağrısı, * Yutma güçlüğü, * Yutma sırasında takılma hissi, * Ateş, * Halsizlik, * Ağızda kötü koku, * Boyun bezelerinde şişme, * Ses tonundaki değişiklikler gibi yakınmalar bademcik iltihabını düşündürmelidir.

Bademcik iltihabında antibiyotik kullanmak gerekli midir? Evet, kesinlikle gerekir. Son yıllarda gelişen tedavi yolları sayesinde bademcik iltihabı önemli şikâyet olmaktan çıkmıştır. Bademcik iltihabını ne tür bir etkenin yaptığının araştırılması için boğazdan alınan doku kültüre alınır ve mikrobun türü belirlenir daha sonra bu türe uygun bir antibiyotik hastaya tavsiye edilir. Burada dikkatli olmanız gereken şey rasgele antibiyotik almamanızdır.

Bademcikler ne zaman ameliyat edilmelidir? Bademcikler vücudumuzdaki savunma sisteminin bir parçasındır. Ancak bademcikler sıksık iltihaplanarak vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olmaktan çıkıp bizzat kendisi sorun olmaya başlar.

* Sürekli mikrop üretmeleri * Nefes almayı ve yemek yemeyi zorlaştırmaları * Yakın organlara zarar vermeye başlamaları gibi durumlarda bademciklerin alınması zorunluluk demektir.

Ameliyat uyutularak mı yapılır? Bademcik ameliyatı çocuklarda genel anestezi ile yapılır. Ancak kendisini kontrol edebilecek olgunluktaki 18 yaşını geçmiş bireylerde bu ameliyat bölgesel uyuşturmayla da yapılabilir.

Bademcik ameliyatı risklimidir? Şu bilinmelidir ki irili ufaklı önemli önemsiz dediğimiz her türlü ameliyat operasyonu risk taşır. Bademcik ameliyatının riski; anesteziden kaynaklanacağı gibi ameliyatın kendisinden de kaynaklanabilir. Ayrıca ameliyattan sonra boğazda iki açıklık kalmaktadır bu açıklıkların zamanla kabuk bağlayarak iyileşmesi beklenir. Bu durum da başlı başına bir risktir. Diğer yandan ameliyat sırasında kanama bademcik ameliyatının en büyük riski konumundadır ancak son yıllardaki gelişmiş teknikler ve aletler sayesinde bu riskler en aza inmiş durumdadır.

Sonuç olarak; mecbur kalındığında ameliyatın riskleri bademciğin zararından daha azdır.

Genel olarak;

* Bademcikler alındığında vücudun savunma sistemi zayıflamaz çünkü vücudun savunma sistemi birden fazla faktör tarafından desteklenmektedir. Bademcikler bunlaran yalnızca birisidir * Bademcik alındığında kişi daha sık hasta olmaz. Ancak aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler alındığında farenjit(yutak iltihaplanması) geçirme riski artar. * Bademcik ameliyatı sonrası bazı durumlarda kanama görülebilir. Bu uyanma esnasında veya ıkınma durumunda karın iç basıncıyla alakalıdır. * Bademcik ameliyatı sonrasında hasta kontrol edilmelidir. Kontrol zamanı ve periyodunu doktorunuz belirleyecektir. * Son olarak bademcik ameliyatı sonrasında ilaç olarak genellikle ağrı kesici verilir bu ağrı kesici ilaç damla veya şurup şeklinde olacaktır.

Bademcik şişmesine iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir?

Yaban mersini, Hatmi, Papatya, Keten tohumu, Dut, Soğan, Zeytinyağı, Üzüm suyu Hazırlanış Şekli:

· Yaban mersini on dakika süre ile sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya dut pekmezi ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hastalık süresince hazırlanan bu şuruptan günde üç çorba kaşığı içilir.

· Hatmi çiçeği ve papatya birlikte demlenir, süzül*dükten sonra iki saat dinlendirilir. Hazırlanan bu karışım şurup kıvamına gelinceye kadar üzüm suyu ile tat*landırılarak karıştırılır. Hastalık süresince bu şuruptan ısıtılarak bir fincan içilir.

· Zeytinyağı ile pişirilen soğan lapa halinde ezilir. Hazırlanan lapa ılık bir vaziyette temiz bir tülbente yayıldıktan sonra hastanın boğazına sarılır. Kurutulmuş papatyalar gün boyu sirke dolu bir kapta bekletilir. Sıkılarak elde edilen lapa ısıtılarak bir tülbente yayılır. Hazırlanan yakı hastanın boğazına sarılır.

1 kişi bunu beğendi.
  2. mervesnr

mervesnr Yeni Üye

Bademciklerim sürekli şişerdi benim ameliyat oldum ve aldırdım.

3. I$ık

I$ık Gümüş Ufağı

Bademcik Şişmesi Hastalığına Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler:Yaban mersini, Hatmi, Papatya, Keten tohumu, Dut, Soğan, Zeytinyağı, Üzüm suyu
    Hazırlanış Şekli:
    * Yaban mersini on dakika süre ile sıcak suda demlenir. Süzülerek elde edilen sıvıya dut pekmezi ilave edilerek şurup kıvamına gelinceye kadar karıştırılır. Hastalık süresince hazırlanan bu şuruptan günde üç çorba kaşığı içilir.
    * Hatmi çiçeği ve papatya birlikte demlenir, süzül*dükten sonra iki saat dinlendirilir. Hazırlanan bu karışım şurup kıvamına gelinceye kadar üzüm suyu ile tat*landırılarak karıştırılır. Hastalık süresince bu şuruptan ısıtılarak bir fincan içilir.
    * Zeytinyağı ile pişirilen soğan lapa halinde ezilir. Hazırlanan lapa ılık bir vaziyette temiz bir tülbente yayıldıktan sonra hastanın boğazına sarılır.
    * Kurutulmuş papatyalar günboyu sirke dolu bir kapta bekletilir. Sıkılarak elde edilen lapa ısıtılarak bir tülbente yayılır. Hazırlanan yakı hastanın boğazına sarılır.

4. güzide

güzide Yeni Üye

Bademciklerimizin şişmemesini engellemek gerekir bence öncelikle.

5. cavss

cavss Yeni Üye

Bademciklerin şişmesini engelleyecek pratik bir bilgi paylaşmak isterim. Yaz geldi haliyle dondurma tüketimi artıyor dondurma yedikten sonra arkasından ılık bir bardak su içerseniz bogazınızı ve bademciklerinizi korumuş olursunuz.

6. Nursena

Nursena Admin

Hassas yapıya sahip bazı bogazlar çok çabuk etkilenir.

7. Murat

Murat Yönetici

Bademcik şişmesi bir çoğumuzun sorunu yanlış zamanda yanlış gıdaların tüketimide buna en etken sebepler.

8. Abdullah

Abdullah Yeni Üye

bademcik şişmesine şurup çok iyi gelir ve hemen iyileşir...

9. kduranli

kduranli Yeni Üye

Peki hangi şurup iyi gelir :) Bunu istersen doktorumuza soralım degilmi. Abdullah çok bilimsel cevap vermiş gerçekten doktor kontrolü çok önemli.

10. Ziyaretci

Ziyaretci Misafir

merhaba arkadaşlar.Rizenin Güneysu ilçesinde oturuyorum.Benim de bogazim ağrıyodu.Yöntemi kendim buldum.Sabah 2 bardak ıhlamur çayı içtikten sonra bal ve fındık yedim.Öglen ise nanelimon ile çorba içtim.Akşam 2 bardak ıhlamurdan sonra tarhana çorbası içtim.Suan iyiyim ama asıl önemlisi bence sabahtan akşama kadar hiç konuşmamamdı.Cünkü profösör Mustafa Güner'e göre boğazı ağrıyan bir kişi eğer hızlı bir şekilde iyileşmek istıyorsa ses tellerini yormamalı. Mümkünse hiç konuşmamasını ve olabildiğince ıhlamur yada adaçayı tüketmesini tavsiye ederim.Bende işe yaradı.Sağlıklı günler dilerim.

11. Goksel

Goksel Admin Yetkili Kişi

evet bademcikleri rahatsiz olan kisilerin cok az konusmalari geekiyormus ihlamur iyilesme surecinde buyuk etken bol bol sekersiz ihlamur icin.

12. aysima

aysima Yeni Üye

Bademcik şişmesinde iltihap varsa antibiyotik şart ama hafif rahatsızlık veriyorsa ıhlamur gibi içecekleri ılık içerek tedavi edebiliriz kendimizi

13. aayşe

aayşe Misafir

çok teşekkürler:rolleyes:

14. Misafir

Misafir Misafir

Merhabalar istanbul esenyurtta oturuyorum. boğazlarım çok şiş yutkunmada çok kötü oluyorum sabah annem karanfilli çay yaptı o biraz iyi geldi ama sonra 4454545544545544545454545454545454in baaşıdır.
    HASTA OLAN HERKESE GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMLE :)

15. zaza

zaza Yeni Üye

Bademcik şişmesinde antibiyotiğe gerek olabilir

16. Misafir

Misafir Misafir

bende 3 gundur cok kotuyum ınne verdıler ama hala bogazlarım sıs ne yapmam lazım

17. Misafir

Misafir Misafir

18. Misafir

Misafir Misafir

19. Misafir

Misafir Misafir

şuan bogzım çok kötü şişmiş şekilde ve galiba intihaplanmış ne yapacagımı bilmiyorum nane kaynattım içtim ama fayda etmiyo ne yapabilirim:(

20. Misafir

Misafir Misafir

teşekkür ederim herkeze ıhlamur ile denicez artık dün dene bişi yoktu bi günde şişti :) aslında doktor'a gitmek istiyorumda igne den korkuyorum :) igne vermesin isteedigini herşeyi yapar içerim :D:D
    herkeze teşekkür ederim güzel bilgiler

Sayfayı Paylaş

Misafirler bu sayfaya şu kelimeleri arayarak geldiler:

1. bademcik şişmesine ne iyi gelir

,
  2. bademciğe ne iyi gelir

,
  3. boğaz şişmesine ne iyi gelir

,
  4. bogaz sisligine ne iyi gelir,
  5. bademciklerim sisti ne iyi gelir,
  6. Bademcik şişliğine ne iyi gelir,