Aytül Akal Biyografi-Aytül Akal Kimdir?

Konu, 'Önemli Kişilerin Biyografileri' kısmında Almira tarafından paylaşıldı.

1. A

Almira Yeni Üye

Aytül Akal

1952 yılında İzmir'de doğup büyüdüm. 1971 yılında İzmir Amerikan Kız Koleji'ni bitirdim. 1999'da uzaktan eğitimle Washington International University'den mezun oldum ve 'Eğitim' dalında yüksek lisansımı yaptım.

Çok küçükken başladım yazı yazmaya - yazmak bir tutkuydu benim için. Çocukluğumdan bu yana çocuk edebiyatına nitelikli yapıtlar kazandırmak amacıyla Uçanbalık Yayınları'nı kurduk ve çocuk kitaplarımızı yayımlamaya başladık.

Bu güne kadar 2 - 15 yaş grubundaki çocuklar için 100'e yakın kitap yazdım. Masallarla başlayan yazın serüvenimi öykü ve oyunlarla sürdürürken tasarım açısından da çocuk yazınını sıra dışı bir çizgiye taşıdığına inanıyorum.

Ayrıca yetişkinler için biri şiir (Kent Duygusu'1971) İki Ucu Yolculuk[/i]'01 - Bilgi Yayınları) olmak üzere üç kitabım yayımlandı.

Dergi ve gazetelerde yazılarım çizer ve çevirmenlerle röpotajlarım yayınlanıyor... Bazı öykü ve masallarım ders kitaplarında yer alıyor.

Amacım ortağı olduğum ticaret ve sanayi şirketindeki idari görevlerimle birlikte yürütüyorum. Evren ve Alper adlı iki harika oğlum var

YURT DIŞI ÇALIŞMALARI

'Sihirli Kapı' ve 'Mevsimler Kralı'nın Maceraları' adlı 8 resimli kitabım

Avusturalya'lı yayıncı Writers Exchange E-Publishing tarafından basıma hazırlanmaktadır.

Bazı masallarım yurt dışında yaşayan Türk çocuklarının ana dilini geliştirme projesi çerçevesinde. Hollanda Tilburg Üniversitesi Dil ve Edebiyat bölümü tarafından yayımlandı.

Savasta maddi-manevi zarar gören Irak'lı çocukların eğitimi ve desteklenmesi amacıyla İngiltere'de geliştirilen bir projenin sonucu olarak 2003 yılı Haziran ayında İngiltere'de Francis Lincoln Yayınevi tarafından basıldı ve geliri Irak'lı çocuklara verilmek üzere Unicef'e bırakıldı. Projeye katkıda bulunmak üzere farklı ülkelerden eserlerini gönderen dünya sanatçıları arasından yalnızca 150 yapıt seçilerek antolojiye alındı. Sanatçıların savaşa karşı duruşunu yansıtan ve tüm dünyada Unicef aracılığıyla ve Amazon gibi büyük kitapçılar üzerinden siparişle satışa sunulan bu antolojide benim "The Quarrelsome Trees" (Kavgacı Ağaçlar) adlı masalım yer almaktadır.

Yurt dışında çeşitli kütüphanelerin web-sitelerinde biyografim ve bazi kitaplarımın tanıtımları yer almaktadır

Masallarım Almanca-Türkçe olarak Almanya’da TALISA Kinderbuch-Verlag oHG tarafından basıldı.

[/b] [​IMG]

2. H

Hoca Yeni Üye

alma ödülü için türkiye'den aday olarak gösterilmiştir.

3. M

Muhibbi Yeni Üye

türkiye'nin 2010 astrid lindgren’in anısına verilen alma ödülü adayı.

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş