Avans ve Borç Arasındaki Fark Nedir?

Konu, 'Hukuk Köşesi' kısmında Murat tarafından paylaşıldı.

  1. Murat

    Murat Yönetici

    İş Kanunu 32. maddesine göre ücret en geç ayda bir ödenir. İş Hukukunda esasen ücret avansı ile ilgili bir madde bulunmamakla birlikte, Borçlar Kanunu 327. maddesi İş sahibi işçinin zarureti dolayisiyle ihtiyacı bulunan ve tediyesi kendisi için zarar ve müzayakayı mucip olmıyan avansları, yapılan iş nispetinde işçiye vermekle mükelleftir. demektedir.

    Bu durumda ücret en geç ayda bir ödendiğinden 30 günü geçen ödeme mahsupları ücret avansı değil, borç olarak değerlendirilmelidir, zira işveren açısından tediyesi zarar ve müzayakayı doğurabilir bir nitelik almıştır. Nihayetinde adı geçen ödeme borç olarak nitelendirileceğinden işverenin faiz işletip işletmeme hakkının saklı olduğunu düşünüyorum.
     
  2. Şahnur

    Şahnur Yeni Üye

    bana göre avansta bir nevi borçtur her ne kadar bir emeğin karşılığıda olsa
     
Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş