Duyuruyu Kapat
Soru Sorun Tartışalım ! Hangi konuda olursa olsun burayı tıklayarak bir tartışma başlatabilirsiniz.
Duyuruyu Kapat
YAZARIMIZ OLUN ! Belirlediğiniz bir forum üzerinde yazarımız olmak için bizimle iletişime geçeblirsiniz.

Atatürkün Sanata Verdiği Önem Nedir?

Konu, 'Mustafa Kemal Atatürk' kısmında dilek öğretmen tarafından paylaşıldı.

 1. dilek öğretmen

  dilek öğretmen Yeni Üye

  Mustafa Kemal Atatürkün Sanata Verdiği Önem Nedir?
  Mustafa Kemal Atatürkün Sanata Verdiği Önem Hakkında Bilgi
  Atatürkün Sanata Verdiği Önem Kısa Bilgi

  Atatürk, Türkiye’nin yeniden yapılanma döneminde, milli kültürü yansıtan bir sanat anlayışının oluşması adına önemli adımlar atmıştır. Atatürk, sanatın Türk Milleti için önemini şu veciz sözleri ile ifade etmiştir:

  Güzel sanatlarda muvaffak olmak, bütün inkılaplarda başarıya ulaşmak demektir. Güzel sanatlarda muvaffak olamayan milletler ne yazık ki, medeniyet alanında yüksek insanlık sıfatıyla yer almaktan ilelebet mahrum kalacaklardır.

  Milletimizin güzel sanatlar sevgisini her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.”
  Atatürk Osmanlı’dan kalma Sanayi-i Nefise’yi imar ettirerek Güzel Sanatlar haline getirmiştir. Ayrıca burada yetişen birçok sanatçıyı kendilerini geliştirmeleri için Avrupa’nın sanat merkezlerine göndermiştir. Resim, heykel ve mimarlık bölümlerinden çok sayıda öğrenci Almanya, Avusturya ve Fransa’ya gönderilmiştir.

  Ata’nın sanatçıya verdiği büyük değeri gösteren bir hatıra da şöyledir: Daha devlet tiyatrosu kurulmamışken, İstanbul’daki şehir tiyatrosu sanatçıları Ankara’ya gelerek o zamanki Türk ocağında temsiller verir. Atatürk de bu temsillerin birinde bulunur ve sanatçıları Çankaya’ya davet ederek ağırlar. Hepsine ayrı ayrı iltifat eder. Ayrılma vakti gelince, Reşit Galip sanatçılara, Atatürk’ün elini öperek veda etmelerini söylediğinde, Ata’nın cevabı şu olur:
  Hayır, sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür.  alıntı
   
 2. tatlıbela

  tatlıbela Yeni Üye

  Atatürkün Sanata Verdiği önem ile ilgili sözleri
  Atatürkün sanat ile ilgili sözleri


  “Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur.”

  “Sanat güzelliğin ifadesidir… Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık… olur.”

  “Sanatkar, toplumda uzun mücadele ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır.”

  “Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz. Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir.”

  “İnsanlarda bir takım ince, yüksek ve asil duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte o ince, yüksek, derin ve asil duyguları en çok duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir.”

  “Yüksek bir insan toplumu olan Türk Milletinin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onunla yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan gelen zekasını, ilme bağlılığını, güzel sanatlar sevgisini ve milli birlik duygusunu devamlı olarak ve her türlü vasıta ve önlemlerle bağlayarak geliştirmek milli idelimizdir.”

  “Güzel sanatların her dalı için, T.B.M.M.’nin göstereceği ilgi ve emek, milletin insani ve medeni hayatı ve çalışkanlık veriminin artması için çok etkilidir.”

  “Hepiniz millet vekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız.”

  “Güzel sanatlarda başarı; bütün inkılapların başarılı olduğunun en kesin delilidir. Bunda başarılı olmayan milletlere ne yazıktır. Onlar bütün başarılarına rağmen medeniyet alanında, yüksek insanlık sıfatıyla tanımaktan daima yoksun kalacaklardır.”

  “İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, millet ki, heykel yapmaz, millet ki, tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur.”

  “Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bu ulusun yani değişikliğine ölçü, müzikte değişikliği alabilmesi, kavraya bilmesidir…”

  “İnsanlarda bir takım ince, yüksek ve asil duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte o ince, yüksek, derin ve asil duyguları en çok duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir.”

  “Dünyada medeni olmak, ilerlemek ve olgunlaşmak isteyen herhangi bir millet mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir.”

  “Aydın ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin sebeplerinden biri olan heykeltıraşlığı en üst derecede ilerletecek ve memleketimizin her köşesinde atalarımızın ve bunlardan sonra yetişecek evlatlarımızın hatıralarını güzel heykellerle dünyaya ilan edecektir.”

  “Sanatkar, cemiyette uzun ceht (aşırı çalışma) ve gayretlerden sonra anlında ışığı ilk hisseden insandır.”

  “Bunun içindir ki milletimizin… güzel sanatlara sevgisini… her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.”

  “Sanatçı, esaslı kültür sahibi olmalı ve tarihi iyi bilmelidir.”

  “Sanatkar el öpmez; sanatkarın eli öpülür!”

  “Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim.”

  “Türk milletinin tarihi bir vasfı da güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin güzel sanatlara sevgisini mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.
   
 3. jhjhhjgj

  jhjhhjgj Misafir

  Çok sanat bir insan ve yurdunu seven biriydi
   
 4. Misaafir :)

  Misaafir :) Misafir

  bok gibi çok saçma bişey
   
 5. Misafir

  Misafir Misafir

 6. asiye

  asiye Misafir

  :Datatürk sanatı çok severmiş bende atatürkü çok seviyorum
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Mayıs 2015
 7. Misafir

  Misafir Misafir

  Mustafa Kemala Teşekkürler :)
   
 8. Misafir

  Misafir Misafir

  Hangi sanata mesela Türk sanatlarından hangilerinin gelişimini sağlamıştır?
   
 9. Misafir

  Misafir Misafir

 10. Muhibbi

  Muhibbi Yeni Üye

  Atatürk herşeye önem vermiştir
   
 11. Misafir

  Misafir Misafir

  Tşkler Çok İşe Yaradı :)
   
 12. Misafir

  Misafir Misafir

  ya cok uzun ama kağıda nasıl yazacağım ?:confused:
   
 13. aslı açılk

  aslı açılk Misafir

  ççççççççççççççooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkk bebe beğendim
  :cool::cool::p;) :rolleyes::(:eek::confused::cool::rolleyes::confused::eek:
   
 14. Misafir

  Misafir Misafir

  ödevinme yardım ettiğiniz için teşekkürler:D
   
 15. Misafir

  Misafir Misafir

  ödevime yardım ettiğiniz için teşekkürler :D ;):eek::D:):rolleyes::cool::eek::(:eek::p:mad::confused:
   
 16. kulak kesen

  kulak kesen Misafir

  ;) güzel.. keşke yaşasaydı.
   
 17. sanane

  sanane Misafir

  :mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad: hıı muhteşem BİR sekılde KISACA bılgı yazmışınız sımdı bu ödevi nasıl yapacağım???????????
   
 18. Neslişah

  Neslişah Yeni Üye

  Sanat Atatürk için oldukça önemliydi
   
 19. Misafir

  Misafir Misafir

  ben size sanki yazı dedim sizden şiiir istedik:(
  :mad:
   
 20. Elif Dilara

  Elif Dilara Yeni Üye

  Atatürk sanata ve sanatçıya önem verirdi
   

Blog' dan Haberler

 • Ganja Yoga Nedir ? Yazar Goksel. Yoga sıkça duyduğum rahatlama için yapılan bir etkinlikti. Fakat sonradan yoga sınıflarının ve birbirinden farklı yöntemler kullanılarak yapılan yoga türleri olduğunu öğrendim ve en ilginçlerinden...
 • 2016 Yılbaşı Mücevher Önerileri Yazar Goksel. 2016 Senesine girerken sevgilinizi yada eşinizi değerli bir mücevlerle mutlu etmeyi düşünenlerdenseniz sizler için çok güzel modeller seçtik. Aklınızda nasıl bir mücevher almayı planlamadıysanız...
 • Evde Turşunuzu Kendiniz Yapabilirsiniz Yazar Goksel. Turşu doğal yöntemler ile hazırlandığında metamolizmamız için çok değerli bir besin haline geliyor. Doğal olarak yapıldığında turşu probiyotik olması sayesinde en önemli sindirim aşamasını...
 • Gretchen Röehrs İle Meyve Sebze Modası Yazar Goksel. Gretchen Röehrs isimli tasarımcıya aie ve meyve ile sebzelerden yapılmış moda tasarımları oldukça dikkat çekiyor. İntagramda paylaştığı fotoğraflarla yepyeni bir stil geliştirmiş olan Gretchen...
 • Havalı görünmek istiyorsan bunları giyeceksin Yazar Goksel. Giyim tarzı dış görünüşünüzün en önemli etkenidir. Ne kadar güzel olursanız olun yada ne kadar yakışıklı olursanız olun doğru kıyafetler üzerinizde değilse ortamda pekte parlamazsınız. Giydiğiniz...