Astım Hastalığı ve Tedavisi

Konu, 'Yaşam ve Sağlık Bilgi Bankası' kısmında Rabba tarafından paylaşıldı.

1. R

Rabba Bölüm Yöneticisi

Astım dış ortamda alerjiye sebep olacak maddelerle karşı karşıya kalmanız karşısında ataklar şeklinde baş gösteren bir akciğer rahatsızlığı olarak bilinmektedir. Alerjen maddelere karşı gösterilen tepki olarak atak sırasında öksürme, hapşırma, hışıltılı solunum, balgam çıkarma, nefes darlığı, göğüste sıkışıklık gibi belirtilerle baş göstermektedir. Bu belirtileri kişi genel olarak geceleri sabaha karşı gösterebilmektedirler. Astım hastaları belirtiler başladığı anlarda ilaç kullanarak bu belirtilerin yok olmasını sağlayabilir; fakat 2. Bir atak durumunda belirtiler tekrar oluşmaktadır. Tedaviyi düzenli olarak uygulamam durumunda ataklarla sıklık ve artış görülebilmektedir. Bu durumda hışıltılı solunum, nefes darlığı ve göğüste sıkışma durumların da doğal bir artış gözlemlenmektedir.
    Astım hastalığı tedavisinde kolaylıkla kontrol altına alınabilecek ilaçlar kullanılabilmektedir. Solunum yolundan alınacak ilaçlarla ataklar oluştuğu zaman azalmalar oluşabilmektedir. Hastayı rahatlatıcı alınan ilaçlar sayesinde nefes darlığı, hırıltılı solunum ve öksürük de azalma görülmektedir. Bu ilaçlar sayesinde astım belirtilerinde azalma ile beraber aynı zamanda hastalığı kontrol altına alma da gerçekleştirilmektedir. İlaçlar tablet ya da enjektabl şeklinde alınabilmektedir. Düzenli tedavi gören hastalarda yaşamda sorunlarla karşılaşma görülmezken bilinçsiz ilaç kullanımında bulunanların astım rahatsızlıklarında artış gözlenmektedir.

Ekli Dosyalar:

Kutucuğu Tıklayın:
Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş